Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Retrográdní Mars a Saturn

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Toulavý Mars a Saturn byly spolu na letošní pozemské noční obloze pozoruhodně blízko. Kompozitní pohled na nebe složený z expozic od poloviny prosince 2015 do začátku minulého týdne sleduje obě planety pohromadě kousek na sever od jasného Antaresa u centrální výdutě Mléčné dráhy včetně jejich dní blízko opozice. Na odpovídajícím videu je vidět zdánlivý pohyb Saturnu zpátky a dopředu po ploché smyčce, zatímco Mars sleduje mnohem širší esovitou křivku zprava nahoře směrem dolů doleva. Když položíte na obrázek kurzor (nebo tento odkaz), tak se u teček objeví dny a spojí se. Mars a Saturn se ve skutečnosti na svých drahách nepohybují zpět, to se nám jen tak jeví. Jejich zdánlivý zpětný, neboli retrográdní pohyb vůči hvězdám je odrazem orbitálního pohybu Země samotné. Retrográdní pohyb je vidět na Zemi pokaždé, když Země dohání a předhání planetu, která obíhá dále od Slunce, jelikož se Země pohybuje na své poměrně bližší oběžné dráze rychleji.

Štítky: Saturn, Mars, Retrograde


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »