Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Retrográdní Mars a Saturn

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Toulavý Mars a Saturn byly spolu na letošní pozemské noční obloze pozoruhodně blízko. Kompozitní pohled na nebe složený z expozic od poloviny prosince 2015 do začátku minulého týdne sleduje obě planety pohromadě kousek na sever od jasného Antaresa u centrální výdutě Mléčné dráhy včetně jejich dní blízko opozice. Na odpovídajícím videu je vidět zdánlivý pohyb Saturnu zpátky a dopředu po ploché smyčce, zatímco Mars sleduje mnohem širší esovitou křivku zprava nahoře směrem dolů doleva. Když položíte na obrázek kurzor (nebo tento odkaz), tak se u teček objeví dny a spojí se. Mars a Saturn se ve skutečnosti na svých drahách nepohybují zpět, to se nám jen tak jeví. Jejich zdánlivý zpětný, neboli retrográdní pohyb vůči hvězdám je odrazem orbitálního pohybu Země samotné. Retrográdní pohyb je vidět na Zemi pokaždé, když Země dohání a předhání planetu, která obíhá dále od Slunce, jelikož se Země pohybuje na své poměrně bližší oběžné dráze rychleji.

Štítky: Saturn, Mars, Retrograde


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

PRECHOD MERKURA

Další informace »