Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Retrográdní Mars a Saturn

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Toulavý Mars a Saturn byly spolu na letošní pozemské noční obloze pozoruhodně blízko. Kompozitní pohled na nebe složený z expozic od poloviny prosince 2015 do začátku minulého týdne sleduje obě planety pohromadě kousek na sever od jasného Antaresa u centrální výdutě Mléčné dráhy včetně jejich dní blízko opozice. Na odpovídajícím videu je vidět zdánlivý pohyb Saturnu zpátky a dopředu po ploché smyčce, zatímco Mars sleduje mnohem širší esovitou křivku zprava nahoře směrem dolů doleva. Když položíte na obrázek kurzor (nebo tento odkaz), tak se u teček objeví dny a spojí se. Mars a Saturn se ve skutečnosti na svých drahách nepohybují zpět, to se nám jen tak jeví. Jejich zdánlivý zpětný, neboli retrográdní pohyb vůči hvězdám je odrazem orbitálního pohybu Země samotné. Retrográdní pohyb je vidět na Zemi pokaždé, když Země dohání a předhání planetu, která obíhá dále od Slunce, jelikož se Země pohybuje na své poměrně bližší oběžné dráze rychleji.

Štítky: Saturn, Mars, Retrograde


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »