Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars v oblacích

Uznání a copyright: Sebastian Voltmer

Tímto úžasným zorným polem se nyní potuluje Mars a je vidět doslova před těmito malebnými kosmickými mračny. Mozaika vznikla z teleskopických snímků a měří asi 5 stupňů (10 úplňků). Zachycuje polohu planety 26. srpna něco přes 7 světelných minut od Země a velice blízko od jasné hvězdy Antares a oblačného komplexu Rho Ophiuchi. Žlutému Marsu na expozici vlevo nahoře téměř přesně odpovídá Antares pod středem, též známá jako Alfa Scorpii. Vpravo od hvězdy Antares je kulová hvězdokupa M4 vzdálená asi 7000 světelných let na rozdíl od vzdálenosti 500 světelných let k Antaresu. Prachové molekulární mraky skoro nahoře obrázku odrážejí modré světlo hvězdy Rho Ophiuchi, která je o něco blíže, než Antares.

Štítky: Mars, Antares, Ophiuchus


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »