Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění k západu

Uznání a copyright: Luc Perrot (TWAN)

Zářijové zatmění Slunce je zdokumentováno těmito 68 snímky časosběrného kompozitu. Začátek byl ve 13 hodin místního času a pak snímky každé 4 minuty sledují postup novu přes sluneční kotouč. Série expozic byla pořízena poblíž středové línie zatmění a končí zlatavým západem. Na pláži jižní strany ostrova Reunion v Indickém oceánu u vesnice Etang-Salé jsou v popředí vidět vyvážené věže valounů. Právě tak celé drama zatmění Slunce Měsícem vytváří těsná rovnováha zdánlivých velikostí při pohledu ze Země. Prstencové zatmění vzniká při zakrytí Měsícem v siluetě, který je ovšem právě tak malý, že v maximální fázi zatmění vytváří úzký ohnivý prstenec.

Štítky: Ase, Annular solar eclipse, 2016


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »