Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční hry

Uznání a copyright: Laurent Laveder (PixHeaven.net / TWAN)

Průměr Měsíce měří asi 3476 kilometrů (2160 mil). Ovšem pro měsíční nadšence je také důležitý zdánlivý úhlový průměr, neboli úhel, který daný objekt vykrývá. Úhlová velikost závisí na vzdálenosti, čím dále objekt je, tím menší úhel pokrývá. Měsíc se nachází asi 400 000 kilometrů daleko, takže jeho úhlový průměr je pouze asi 1/2 stupně a tak jej snadno pokryjete špičkou prstu při nataženém rameni, nebo třeba svinovacím metrem, který v dálce drží váš kamarád. Slunce je samozřejmě mnohem větší než Měsíc, asi 400 krát, ale zrovna dnes nový měsíc Slunce zakryje. Úplné zatmění Slunce lze vidět podél jeho stopy v severní Kanadě, Arktidě, na Sibiři a v severní Číně. Částečné zatmění je ovšem viditelné z širší oblasti. Sluneční zatmění ilustruje šťastnou shodu, že přestože je průměr Slunce 400 krát větší jako průměr Měsíce, tak je také 400 krát dále, takže Slunce i Měsíc mají přesně stejnou úhlovou velikost.

Štítky: Měsíc, Slunce, Sluneční zatmění, Angular size, Diameter


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »