Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencové sluneční zatmění nad Novým Mexikem

Uznání a copyright: Colleen Pinski

Co je to? V roce 2012 bylo v úzkém pásu, který křižoval severní Tichý oceán a několik států na západě USA, vidět prstencové zatmění Slunce. Při prstencovém zatmění Slunce je Měsíc příliš daleko od Země, aby mohl zakrýt celé Slunce, takže ho nechává vykukovat přes kotouč Měsíce v takzvaném ohnivém prstenci. Důmyslný fotograf jel z Arizony do Nového Mexika, aby našel vhodné místo a zachytil tuto neobvyklou sluneční událost. Po nachystání a právě, když zatmělé Slunce zapadalo za 2,5 kilometru vzdálený hřeben, tak nějaký člověk nevědomky vkročil do záběru. Zdá se, že drží nějakou kruhovou pomůcku, která by mu samému měla umožnit pozorovat zatmění. I když byl fotograf vděčný za nečekaný lidský prvek, tak se nikdy nedověděl, kdo byl ten narušitel v siluetě. Záběr byl pořízen při západu Slunce 20. května 2012 v 19:36 místního času z parku nedaleko města Albuquerque v Novém Mexiku v USA. Víte někdo, kdo tehdy také pozoroval zatmění, kdo by mohl být ten člověk? Zítra nastane další prstencové zatmění Slunce, které bude tentokrát vidět v pásu vedoucím přes Afriku a Madagaskar.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Silhouette


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »