Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlo na konci cesty

Uznání a copyright: Josh Calcino

To jasné světlo na konci polní cesty je ve skutečnosti pozoruhodně blízká konjunktce dvou planet. Po západu slunce 27. srpna se brilantní Venuše a Jupiter na noční obloze u jezera Wivenhoe ve státě Queensland v Austrálii jevily téměř jako jediné nebeské těleso. Na nádherném vertiálním panorámatu z jižní polokoule je poblíž zenitu vidět centrální Mléčná dráha posazená na sloupu zvířetníkového světla v rovině ekliptiky. Mars a Saturn se ovšem také nacházejí poblíž ekliptiky, jen o trochu níž pod centrální galaktickou výdutí. Vlevo nahoře nad stromem na obzoru se ke světlu na konci cesty také přidává prchavá planeta Merkur.

Štítky: Merkur, Konjunkce, Venuše, Jupiter, Zvířetníkové světlo, Mléčná dráha, Mars, Saturn


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »