Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlo na konci cesty

Uznání a copyright: Josh Calcino

To jasné světlo na konci polní cesty je ve skutečnosti pozoruhodně blízká konjunktce dvou planet. Po západu slunce 27. srpna se brilantní Venuše a Jupiter na noční obloze u jezera Wivenhoe ve státě Queensland v Austrálii jevily téměř jako jediné nebeské těleso. Na nádherném vertiálním panorámatu z jižní polokoule je poblíž zenitu vidět centrální Mléčná dráha posazená na sloupu zvířetníkového světla v rovině ekliptiky. Mars a Saturn se ovšem také nacházejí poblíž ekliptiky, jen o trochu níž pod centrální galaktickou výdutí. Vlevo nahoře nad stromem na obzoru se ke světlu na konci cesty také přidává prchavá planeta Merkur.

Štítky: Merkur, Konjunkce, Venuše, Jupiter, Zvířetníkové světlo, Mléčná dráha, Mars, Saturn


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »