Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlo na konci cesty

Uznání a copyright: Josh Calcino

To jasné světlo na konci polní cesty je ve skutečnosti pozoruhodně blízká konjunktce dvou planet. Po západu slunce 27. srpna se brilantní Venuše a Jupiter na noční obloze u jezera Wivenhoe ve státě Queensland v Austrálii jevily téměř jako jediné nebeské těleso. Na nádherném vertiálním panorámatu z jižní polokoule je poblíž zenitu vidět centrální Mléčná dráha posazená na sloupu zvířetníkového světla v rovině ekliptiky. Mars a Saturn se ovšem také nacházejí poblíž ekliptiky, jen o trochu níž pod centrální galaktickou výdutí. Vlevo nahoře nad stromem na obzoru se ke světlu na konci cesty také přidává prchavá planeta Merkur.

Štítky: Merkur, Konjunkce, Venuše, Jupiter, Zvířetníkové světlo, Mléčná dráha, Mars, Saturn


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »