Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetka Astrotábor

Uznání a copyright: György Soponyai

Den a noc na této planetce vypadá dost jako den a noc na planetě Zemi. Snímky, z nichž vznikla tato projekce malé planetky, jsou digitálně stočené a spojené do mozaiky, která pokrývá 360x180 stupňů a byly pořízeny během dne a noci v Maďarsku nedaleko města Tarján na planetě Zemi. Pokrývají úspěšný, 33 hodin dlouhý fotografický experiment na červencovém astrotáboře Maďarské astronomické společnosti. Kompozitní obraz sleduje ve 20 minutových intervalech Slunce od východu až do západu a přes 6 hodin stopy hvězd na severní noční obloze kolem severního nebeského pólu u jasné hvězd Polárky. Severní nocí vede odsazený oblouk stopy Mezinárodní kosmické stanice. Pod nočním obzorem planetky jsou vidět celou noc tancující stopy červených lamp astrotáborníků.

Štítky: Stopy hvězd, Little planet projection, ISS


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »