Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetka Astrotábor

Uznání a copyright: György Soponyai

Den a noc na této planetce vypadá dost jako den a noc na planetě Zemi. Snímky, z nichž vznikla tato projekce malé planetky, jsou digitálně stočené a spojené do mozaiky, která pokrývá 360x180 stupňů a byly pořízeny během dne a noci v Maďarsku nedaleko města Tarján na planetě Zemi. Pokrývají úspěšný, 33 hodin dlouhý fotografický experiment na červencovém astrotáboře Maďarské astronomické společnosti. Kompozitní obraz sleduje ve 20 minutových intervalech Slunce od východu až do západu a přes 6 hodin stopy hvězd na severní noční obloze kolem severního nebeského pólu u jasné hvězd Polárky. Severní nocí vede odsazený oblouk stopy Mezinárodní kosmické stanice. Pod nočním obzorem planetky jsou vidět celou noc tancující stopy červených lamp astrotáborníků.

Štítky: Stopy hvězd, Little planet projection, ISS


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »