Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetka Astrotábor

Uznání a copyright: György Soponyai

Den a noc na této planetce vypadá dost jako den a noc na planetě Zemi. Snímky, z nichž vznikla tato projekce malé planetky, jsou digitálně stočené a spojené do mozaiky, která pokrývá 360x180 stupňů a byly pořízeny během dne a noci v Maďarsku nedaleko města Tarján na planetě Zemi. Pokrývají úspěšný, 33 hodin dlouhý fotografický experiment na červencovém astrotáboře Maďarské astronomické společnosti. Kompozitní obraz sleduje ve 20 minutových intervalech Slunce od východu až do západu a přes 6 hodin stopy hvězd na severní noční obloze kolem severního nebeského pólu u jasné hvězd Polárky. Severní nocí vede odsazený oblouk stopy Mezinárodní kosmické stanice. Pod nočním obzorem planetky jsou vidět celou noc tancující stopy červených lamp astrotáborníků.

Štítky: Stopy hvězd, Little planet projection, ISS


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »