Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetka Astrotábor

Uznání a copyright: György Soponyai

Den a noc na této planetce vypadá dost jako den a noc na planetě Zemi. Snímky, z nichž vznikla tato projekce malé planetky, jsou digitálně stočené a spojené do mozaiky, která pokrývá 360x180 stupňů a byly pořízeny během dne a noci v Maďarsku nedaleko města Tarján na planetě Zemi. Pokrývají úspěšný, 33 hodin dlouhý fotografický experiment na červencovém astrotáboře Maďarské astronomické společnosti. Kompozitní obraz sleduje ve 20 minutových intervalech Slunce od východu až do západu a přes 6 hodin stopy hvězd na severní noční obloze kolem severního nebeského pólu u jasné hvězd Polárky. Severní nocí vede odsazený oblouk stopy Mezinárodní kosmické stanice. Pod nočním obzorem planetky jsou vidět celou noc tancující stopy červených lamp astrotáborníků.

Štítky: Stopy hvězd, Little planet projection, ISS


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »