Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění na ostrově Reunion

Uznání a copyright: Stephane Moser

Planetu Zemi přeletěl 1. září stín novu. Ovšem silueta Měsíce Slunce zcela nezakryla, ale vytvořila jen prstencové zatmění. Dráha úzkého stínu byla v maximu zatmění od jejího středu jen 100 kilometrů. Zatmění začalo v Jižním Atlantiku, pokračovalo na východ přes Afriku a skončilo v Indickém oceáně. Pozorovatelé zatmění, kteří čekali na ostrově Reunion v Indickém oceáně, se mohli těšit pohledem na sever od centrální dráhy zatmění a prstencová část trvala jen několik minut či méně. Téměř zakryté Slunce ohrožovaly mraky, ale zato vytvořily dramatickou oblohu, jak je vidět na snímku částečné fáze ze severní strany 50 kilometrů velkého ostrova.

Štítky: Annular solar eclipse, Ase, 2016


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »