Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Io nad Jupiterem z Voyageru 1

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Voyager 1; Processing & Copyright: Alexis Tranchandon, Solaris

Kosmická sonda Voyager 1 proletěla kolem Jupiteru a jeho měsíců už v roce 1979. Snímky na této mozaice ukazují Io na pozadí difúzních vířících oblačných pásů obří plynné planety Jupiter, jak zaznamenala kamera Voyageru ze vzdálenosti asi 8,3 miliónů kilometrů. Snímek Io na této mozaice může být prvním, na kterém jsou vidět podivné kruhovité útvary na povrchu Io s tmavými středy a světlými lemy, které měří přes 60 kilometrů. Nyní je známo, že jsou vulkanického původu, ale tehdy se považovaly za impaktní krátery, jak jsou běžně vidět na pevných tělesech v celé Sluneční soustavě. Jak se Voyager dále přibližoval k Io, tak podrobnější snímky ukázaly bizarní svět bez impaktních kráterů, který svůj povrch často obnovuje vulkanickou aktivitou. Už dříve v polovině tohoto roku začala kolem Jupiteru obíhat nová kosmická sonda NASA Juno a minulý týden proletěla jen 5000 kilometrů od jeho mračen. Doufá se, že Juno v průběhu dalších dvou let o Jupiteru objeví nové věci, například co je v jeho jádře.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Jupiter, Io, Voyager


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Plejády a Starlinks.

Canon 350D+50/2.2, 4s expozície v 2s intervaloch. ISO 800. Zložené v programe DeepSkyStacker a snaha o úuprave v GIMP2.

Další informace »