Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Io nad Jupiterem z Voyageru 1

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Voyager 1; Processing & Copyright: Alexis Tranchandon, Solaris

Kosmická sonda Voyager 1 proletěla kolem Jupiteru a jeho měsíců už v roce 1979. Snímky na této mozaice ukazují Io na pozadí difúzních vířících oblačných pásů obří plynné planety Jupiter, jak zaznamenala kamera Voyageru ze vzdálenosti asi 8,3 miliónů kilometrů. Snímek Io na této mozaice může být prvním, na kterém jsou vidět podivné kruhovité útvary na povrchu Io s tmavými středy a světlými lemy, které měří přes 60 kilometrů. Nyní je známo, že jsou vulkanického původu, ale tehdy se považovaly za impaktní krátery, jak jsou běžně vidět na pevných tělesech v celé Sluneční soustavě. Jak se Voyager dále přibližoval k Io, tak podrobnější snímky ukázaly bizarní svět bez impaktních kráterů, který svůj povrch často obnovuje vulkanickou aktivitou. Už dříve v polovině tohoto roku začala kolem Jupiteru obíhat nová kosmická sonda NASA Juno a minulý týden proletěla jen 5000 kilometrů od jeho mračen. Doufá se, že Juno v průběhu dalších dvou let o Jupiteru objeví nové věci, například co je v jeho jádře.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Jupiter, Io, Voyager


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »