Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální meteor přes mlhovinu Srdce

Uznání a copyright: Roger N. Clark

Co to ten meteor dělá? Neobvykle krátká a asymetrická stopa může naznačovat dynamiku tohoto zrnka písku ve středu záře, které při své ablaci rotuje a způsobuje tak svoji trochu spirálovitou dráhu. Meteor je vidět jak prochází přes mlhovinu Srdce, i když ve skutečnosti prochází zemskou atmosférou a je asi kvadrilion krát blíže. Snímek byl pořízen minulý měsíc v noci maxima roje Perseid, takže k nim nejspíš patří. Radiant Perseid v souhvězdí Perseus je už mimo snímek vpravo nahoře ve směru, odkud meteor přiletěl. Mlhovina Srdce byla zachycena 18 minutovou expozicí, na které se objevila právě tato jedna neobvyklá stopa meteoru. Stopa meteoru má více barev, jelikož jeho záře pochází z různých prvků ve žhavém plynu.

Transparentní věda: Prohlédnětě si 1300+ souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů.

Štítky: Heart nebula, Spirální meteor, Perseid


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »