Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální meteor přes mlhovinu Srdce

Uznání a copyright: Roger N. Clark

Co to ten meteor dělá? Neobvykle krátká a asymetrická stopa může naznačovat dynamiku tohoto zrnka písku ve středu záře, které při své ablaci rotuje a způsobuje tak svoji trochu spirálovitou dráhu. Meteor je vidět jak prochází přes mlhovinu Srdce, i když ve skutečnosti prochází zemskou atmosférou a je asi kvadrilion krát blíže. Snímek byl pořízen minulý měsíc v noci maxima roje Perseid, takže k nim nejspíš patří. Radiant Perseid v souhvězdí Perseus je už mimo snímek vpravo nahoře ve směru, odkud meteor přiletěl. Mlhovina Srdce byla zachycena 18 minutovou expozicí, na které se objevila právě tato jedna neobvyklá stopa meteoru. Stopa meteoru má více barev, jelikož jeho záře pochází z různých prvků ve žhavém plynu.

Transparentní věda: Prohlédnětě si 1300+ souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů.

Štítky: Heart nebula, Spirální meteor, Perseid


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »