Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální meteor přes mlhovinu Srdce

Uznání a copyright: Roger N. Clark

Co to ten meteor dělá? Neobvykle krátká a asymetrická stopa může naznačovat dynamiku tohoto zrnka písku ve středu záře, které při své ablaci rotuje a způsobuje tak svoji trochu spirálovitou dráhu. Meteor je vidět jak prochází přes mlhovinu Srdce, i když ve skutečnosti prochází zemskou atmosférou a je asi kvadrilion krát blíže. Snímek byl pořízen minulý měsíc v noci maxima roje Perseid, takže k nim nejspíš patří. Radiant Perseid v souhvězdí Perseus je už mimo snímek vpravo nahoře ve směru, odkud meteor přiletěl. Mlhovina Srdce byla zachycena 18 minutovou expozicí, na které se objevila právě tato jedna neobvyklá stopa meteoru. Stopa meteoru má více barev, jelikož jeho záře pochází z různých prvků ve žhavém plynu.

Transparentní věda: Prohlédnětě si 1300+ souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů.

Štítky: Heart nebula, Spirální meteor, Perseid


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »