Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vírová galaxie a dál

Uznání a copyright: Álvaro Ibáńez Pérez

Sledujte oj Velkého vozu až se dostanete k poslední jasné hvězdě oje. Potom svůj dalekohled posuňte trochu na jih a na západ a můžete uvidět tento nádherný pár interagujících galaxií, 51. položku ve slavném katalogu Charlese Messiera. Tato velká galaxie s dobře definovanou spirální strukturou, která kdysi byla zřejmě tou původní spirální mlhovinou, je také katalogizovaná jako NGC 5194. Její spirální ramena a prachové pásy se zřetelně zatáčejí před její doprovodnou galaxií NGC 5195 (vlevo). Pár je asi 31 miliónů světelných let daleko a oficiálně se nachází v úhlových hranicích malého souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici). I když M51 se lidskému oku jeví slabá a rozmazaná, tak hloubkový snímek s dlouhou expozicí pořízený tento rok ukazuje spousty komplexních struktur kolem menší galaxie. Ty tisíce slabých teček v pozadí na obrázku jsou ve skutečnosti galaxie ještě dál ve vesmíru.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Whirlpool Galaxy, M51, Spiral arms


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »