Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vírová galaxie a dál

Uznání a copyright: Álvaro Ibáńez Pérez

Sledujte oj Velkého vozu až se dostanete k poslední jasné hvězdě oje. Potom svůj dalekohled posuňte trochu na jih a na západ a můžete uvidět tento nádherný pár interagujících galaxií, 51. položku ve slavném katalogu Charlese Messiera. Tato velká galaxie s dobře definovanou spirální strukturou, která kdysi byla zřejmě tou původní spirální mlhovinou, je také katalogizovaná jako NGC 5194. Její spirální ramena a prachové pásy se zřetelně zatáčejí před její doprovodnou galaxií NGC 5195 (vlevo). Pár je asi 31 miliónů světelných let daleko a oficiálně se nachází v úhlových hranicích malého souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici). I když M51 se lidskému oku jeví slabá a rozmazaná, tak hloubkový snímek s dlouhou expozicí pořízený tento rok ukazuje spousty komplexních struktur kolem menší galaxie. Ty tisíce slabých teček v pozadí na obrázku jsou ve skutečnosti galaxie ještě dál ve vesmíru.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Whirlpool Galaxy, M51, Spiral arms


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »