Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencové sluneční zatmění nad Novým Mexikem

Uznání a copyright: Colleen Pinski

Co je to? V roce 2012 bylo v úzkém pásu, který křižoval severní Tichý oceán a několik států na západě USA, vidět prstencové zatmění Slunce. Při prstencovém zatmění Slunce je Měsíc příliš daleko od Země, aby mohl zakrýt celé Slunce, takže ho nechává vykukovat přes kotouč Měsíce v takzvaném ohnivém prstenci. Důmyslný fotograf jel z Arizony do Nového Mexika, aby našel vhodné místo a zachytil tuto neobvyklou sluneční událost. Po nachystání a právě, když zatmělé Slunce zapadalo za 2,5 kilometru vzdálený hřeben, tak nějaký člověk nevědomky vkročil do záběru. Zdá se, že drží nějakou kruhovou pomůcku, která by mu samému měla umožnit pozorovat zatmění. I když byl fotograf vděčný za nečekaný lidský prvek, tak se nikdy nedověděl, kdo byl ten narušitel v siluetě. Záběr byl pořízen při západu Slunce 20. května 2012 v 19:36 místního času z parku nedaleko města Albuquerque v Novém Mexiku v USA. Víte někdo, kdo tehdy také pozoroval zatmění, kdo by mohl být ten člověk? Zítra nastane další prstencové zatmění Slunce, které bude tentokrát vidět v pásu vedoucím přes Afriku a Madagaskar.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Silhouette


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »