Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencové sluneční zatmění nad Novým Mexikem

Uznání a copyright: Colleen Pinski

Co je to? V roce 2012 bylo v úzkém pásu, který křižoval severní Tichý oceán a několik států na západě USA, vidět prstencové zatmění Slunce. Při prstencovém zatmění Slunce je Měsíc příliš daleko od Země, aby mohl zakrýt celé Slunce, takže ho nechává vykukovat přes kotouč Měsíce v takzvaném ohnivém prstenci. Důmyslný fotograf jel z Arizony do Nového Mexika, aby našel vhodné místo a zachytil tuto neobvyklou sluneční událost. Po nachystání a právě, když zatmělé Slunce zapadalo za 2,5 kilometru vzdálený hřeben, tak nějaký člověk nevědomky vkročil do záběru. Zdá se, že drží nějakou kruhovou pomůcku, která by mu samému měla umožnit pozorovat zatmění. I když byl fotograf vděčný za nečekaný lidský prvek, tak se nikdy nedověděl, kdo byl ten narušitel v siluetě. Záběr byl pořízen při západu Slunce 20. května 2012 v 19:36 místního času z parku nedaleko města Albuquerque v Novém Mexiku v USA. Víte někdo, kdo tehdy také pozoroval zatmění, kdo by mohl být ten člověk? Zítra nastane další prstencové zatmění Slunce, které bude tentokrát vidět v pásu vedoucím přes Afriku a Madagaskar.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Silhouette


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Lyra, Had, Hadonoš, Herkules | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »