Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad islandským zlomem

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN, Earth and Stars)

Obdivujte krásu, ale bojte se zvířete. Tou krásou je polární záře nad hlavou ve tvaru velké zelené spirály, která je vidět mezi malebnými mraky s jasným Měsícem po straně a s hvězdami v pozadí. Tím zvířetem je vlna nabitých částic, která tu polární záři vytvořila, ale jednoho dne by mohla mít dopad na celou civilizaci. Přesně tento týden v roce 1859 po pozoruhodných polárních zářích, které byly vidět po celém světě, přišel pulz nabitých částic z koronálního výtrysku hmoty CME (coronal mass ejection) spojený se slunečním vzplanutím a který dopadl do zemské magnetosféry takovou silou, že dal vzniknout Carringtonově události. Poměrně přímá dráha mezi Sluncem a Zemí už mohla být vyčištěna předchozí CME. Jisté je to, že Carringtonova událost stlačila magnetické pole Země tak prudce, že v telegrafních drátech vznikly proudy tak velké, že mnoho drátů jiskřilo a dávalo operátorům telegrafů rány. Pokud by k takové události Carringtonovy třídy došlo na Zemi dnes, tak se odhaduje, že by mohla vzniknout škoda globálním elektrickým sítím a elektronice v dosud nevídaném měřítku. Polární záře, na kterou se díváte, byla zachycena minulý týden nad jezerem Thingvallavatn na Islandu, které zčásti vyplňuje zlom, který odděluje velké euroasijské a severoamerické tektonické desky.
Oprava: Na překlep ve století upozornila Jana Dvořáčková. Událost nastala v 19. století v roce 1859.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA

Štítky: Iceland, Polární záře, Zlom


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »