Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad islandským zlomem

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN, Earth and Stars)

Obdivujte krásu, ale bojte se zvířete. Tou krásou je polární záře nad hlavou ve tvaru velké zelené spirály, která je vidět mezi malebnými mraky s jasným Měsícem po straně a s hvězdami v pozadí. Tím zvířetem je vlna nabitých částic, která tu polární záři vytvořila, ale jednoho dne by mohla mít dopad na celou civilizaci. Přesně tento týden v roce 1859 po pozoruhodných polárních zářích, které byly vidět po celém světě, přišel pulz nabitých částic z koronálního výtrysku hmoty CME (coronal mass ejection) spojený se slunečním vzplanutím a který dopadl do zemské magnetosféry takovou silou, že dal vzniknout Carringtonově události. Poměrně přímá dráha mezi Sluncem a Zemí už mohla být vyčištěna předchozí CME. Jisté je to, že Carringtonova událost stlačila magnetické pole Země tak prudce, že v telegrafních drátech vznikly proudy tak velké, že mnoho drátů jiskřilo a dávalo operátorům telegrafů rány. Pokud by k takové události Carringtonovy třídy došlo na Zemi dnes, tak se odhaduje, že by mohla vzniknout škoda globálním elektrickým sítím a elektronice v dosud nevídaném měřítku. Polární záře, na kterou se díváte, byla zachycena minulý týden nad jezerem Thingvallavatn na Islandu, které zčásti vyplňuje zlom, který odděluje velké euroasijské a severoamerické tektonické desky.
Oprava: Na překlep ve století upozornila Jana Dvořáčková. Událost nastala v 19. století v roce 1859.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA

Štítky: Iceland, Polární záře, Zlom


20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »