Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladá slunce v NGC 7129

Uznání a copyright: Robert Gendler,
Roberto Colombari, Eric Recurt, Adam Block - Additional Data: Subaru (NAOJ)

Uvnitř prašné NGC 7129, asi 3000 světelných let daleko v královském souhvězdí Kefeus (Cepheus), jsou stále mladá slunce. Zatímco tyto hvězdy jsou poměrně mladistvého věku, pouhých pár miliónů let, tak je velice pravděpodobné, že naše vlastní Slunce vzniklo v podobné hvězdné porodnici asi před pěti miliardami let. Na ostrém snímku stojí nejvíc za pozornost nádherná modravá prachová mračna, která odrážejí světlo mladistvých hvězd. Ale kompaktní, temně červené srpkovité útvary také znamenají energetické mladé stelární objekty. Jsou známy jako Herbig-Harovy objekty a jejich tvar a barva je charakteristická zářícím vodíkem, který byl stlačen rázem z výtrysků proudících pryč z nově zrozených hvězd. Bledší rozsáhlejší vlákna červené emise se propojují s modravými mračny, která vznikají z prachových zrn efektivně konvertujících ultrafialové světlo na viditelné červené světlo fotoluminiscencí. Zárodečný plyn a prach v této oblasti se nakonec rozptýlí a jak budou volně vázané kupy obíhat kolem středu Mléčné dráhy, tak se hvězdy rozptýlí. Při zpracování tohoto pozoruhodného kompozitního obrazu se ukázala slabá vlákna červené emise vpravo nahoře. Nedávno byly rozpoznány jako pravděpodobné pozůstatky supernov a nyní je analyzuje Bo Reipurth (Havajská univerzita), který získal obrazová data z dalekohledu Subaru. Pohled v odhadované vzdálenosti NGC 7129 zabírá přes 40 světelných let.

Štítky: Star-formation, Ngc7129, Herbig-Harovy objekty, Photoluminesence


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko

Další informace »