Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladá slunce v NGC 7129

Uznání a copyright: Robert Gendler,
Roberto Colombari, Eric Recurt, Adam Block - Additional Data: Subaru (NAOJ)

Uvnitř prašné NGC 7129, asi 3000 světelných let daleko v královském souhvězdí Kefeus (Cepheus), jsou stále mladá slunce. Zatímco tyto hvězdy jsou poměrně mladistvého věku, pouhých pár miliónů let, tak je velice pravděpodobné, že naše vlastní Slunce vzniklo v podobné hvězdné porodnici asi před pěti miliardami let. Na ostrém snímku stojí nejvíc za pozornost nádherná modravá prachová mračna, která odrážejí světlo mladistvých hvězd. Ale kompaktní, temně červené srpkovité útvary také znamenají energetické mladé stelární objekty. Jsou známy jako Herbig-Harovy objekty a jejich tvar a barva je charakteristická zářícím vodíkem, který byl stlačen rázem z výtrysků proudících pryč z nově zrozených hvězd. Bledší rozsáhlejší vlákna červené emise se propojují s modravými mračny, která vznikají z prachových zrn efektivně konvertujících ultrafialové světlo na viditelné červené světlo fotoluminiscencí. Zárodečný plyn a prach v této oblasti se nakonec rozptýlí a jak budou volně vázané kupy obíhat kolem středu Mléčné dráhy, tak se hvězdy rozptýlí. Při zpracování tohoto pozoruhodného kompozitního obrazu se ukázala slabá vlákna červené emise vpravo nahoře. Nedávno byly rozpoznány jako pravděpodobné pozůstatky supernov a nyní je analyzuje Bo Reipurth (Havajská univerzita), který získal obrazová data z dalekohledu Subaru. Pohled v odhadované vzdálenosti NGC 7129 zabírá přes 40 světelných let.

Štítky: Star-formation, Ngc7129, Herbig-Harovy objekty, Photoluminesence


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »