Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladá slunce v NGC 7129

Uznání a copyright: Robert Gendler,
Roberto Colombari, Eric Recurt, Adam Block - Additional Data: Subaru (NAOJ)

Uvnitř prašné NGC 7129, asi 3000 světelných let daleko v královském souhvězdí Kefeus (Cepheus), jsou stále mladá slunce. Zatímco tyto hvězdy jsou poměrně mladistvého věku, pouhých pár miliónů let, tak je velice pravděpodobné, že naše vlastní Slunce vzniklo v podobné hvězdné porodnici asi před pěti miliardami let. Na ostrém snímku stojí nejvíc za pozornost nádherná modravá prachová mračna, která odrážejí světlo mladistvých hvězd. Ale kompaktní, temně červené srpkovité útvary také znamenají energetické mladé stelární objekty. Jsou známy jako Herbig-Harovy objekty a jejich tvar a barva je charakteristická zářícím vodíkem, který byl stlačen rázem z výtrysků proudících pryč z nově zrozených hvězd. Bledší rozsáhlejší vlákna červené emise se propojují s modravými mračny, která vznikají z prachových zrn efektivně konvertujících ultrafialové světlo na viditelné červené světlo fotoluminiscencí. Zárodečný plyn a prach v této oblasti se nakonec rozptýlí a jak budou volně vázané kupy obíhat kolem středu Mléčné dráhy, tak se hvězdy rozptýlí. Při zpracování tohoto pozoruhodného kompozitního obrazu se ukázala slabá vlákna červené emise vpravo nahoře. Nedávno byly rozpoznány jako pravděpodobné pozůstatky supernov a nyní je analyzuje Bo Reipurth (Havajská univerzita), který získal obrazová data z dalekohledu Subaru. Pohled v odhadované vzdálenosti NGC 7129 zabírá přes 40 světelných let.

Štítky: Star-formation, Ngc7129, Herbig-Harovy objekty, Photoluminesence


37. vesmírný týden 2024

37. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 9. do 15. 9. 2024. Měsíc na večerní obloze dorůstá k první čtvrti. Večer se jen opravdu velmi nízko u obzoru schovává jasná Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno za svítání lze spatřit ještě Merkur. Aktivita Slunce zůstává zvýšená a silné erupce nastaly i na odvrácené polokouli, tak uvidíme, co zde bude, až se skvrny natočí k nám. Kosmická loď Starliner se v bezpilotním režimu odpojila od ISS a přistála úspěšně zpátky na Zemi. Očekáváme start mise Polaris Dawn a Sojuzu k ISS. Před 50 lety byl objeven Jupiterův měsíc Leda.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Okolí hvězdy WR134 v Labuti

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2024 obdržel snímek „Okolí hvězdy WR 134 v Labuti“, jehož autorem je Václav Kubeš.     V červencovém kole soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, jsme se opět podívali na letní

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko 8.9.2024

Slnko 8.9.2024

Další informace »