Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Abell 370: Kupa galaxií gravitační čočkou

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble SM4 ERO Team & ST-ECF

Co je to za podivný oblouk? Při pořizování snímků kupy galaxií Abell 370 si astronomové povšimli neobvyklého oblouku vpravo od mnoha galaxií v kupě. I když jsou astronomové zvídaví, tak jedna z původních reakcí byla vyhýbat se komentářům k oblouku, protože nikdo nic takového předtím neviděl. V polovině let 1980-tých lepší snímky ovšem astronomům umožnily oblouk identifikovat jako prototyp nového astrofyzikálního jevu, jevu zobrazení galaxií pozadí gravitační čočkou z celé kupy galaxií. Dnes víme, že se ten oblouk skládá ze dvou zborcených obrazů docela normální galaxie, která se náhodou nachází právě za touto obrovskou kupou. Gravitace kupy Abell 370 způsobuje, že světlo galaxií v pozadí, a všeho dalšího, se rozdělí a k pozorovateli přichází po četných drahách, které jsou podobné tomu jak se vzdálené světlo jeví přes sklenku vína. Astronomové v polovině roku 2009 využili právě vylepšeného Hubblova kosmického dalekohledu, aby zobrazili Abell 370 a obrazy gravitační čočkou do předtím nevídaných podrobností. Téměř všechny ty žluté obrazy, které zde vidíte, jsou galaxie v kupě Abell 370. Bystré oko si dokáže všimnout mnoha podivných oblouků a zborcených obloučků, ovšem ve skutečnosti to jsou obrazy vzdálených galaxií. Studium kupy Abell 370 a jejích obrazů astronomům poskytuje jedinečné okno do distribuce normální a temné hmoty v galaktických kupách a ve vesmíru.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Abell 370, Kupa galaxií, Lensing


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »