Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Abell 2218: Kupa galaxií čočkou

Uznání: Andrew Fruchter (STScI) et al., WFPC2, HST, NASA

Gravitace ohýbá světlo a tudíž obrovské kupy galaxií mohou působit jako dalekohledy. Téměř všechny jasné objekty na tomto snímku z Hubblova kosmického dalekohledu jsou galaxie v kupě známé jako Abell 2218. Tato kupa je tak hmotná a kompaktní, že její gravitace ohýbá a zaostřuje světlo z galaxií, které leží za ní. Výsledkem jsou mnohonásobné obrazy těchto galaxií v pozadí zborcené do dlouhých slabých oblouků, což je jednoduše efekt čočky analogický pozorování vzdálené pouliční lampy přes sklenku vína. Kupa galaxií Abell 2218 je asi tři miliardy světelných let daleko v severním souhvězdí Draka (Draco). Síla tohoto dalekohledu z hmotné kupy astronomům umožnila detekovat galaxie s rudým posuvem 5.58, což jsou nejvzdálenější dosud měřené galaxie. Vpravo dole od jádra kupy je slabě vidět mladá, teprve dospívající galaxie.

Štítky: Kupa galaxií, Gravitační čočky, Abell 2218


42. vesmírný týden 2025

42. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 10. do 19. 10. 2025. Měsíc je vidět nad ránem a po poslední čtvrti bude ubývat k novu. Jeho světlo nebude večer rušit pozorování komet. Jasnější je C/2025 A6 (Lemmon), o něco slabší C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc, Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je zatím málo aktivní. SpaceX plánuje opět testovat Super Heavy Starship při letu IFT-11. Před 50 lety byla vypuštěna první plně operační geostacionární meteorologická družice GOES-1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2025 A6 (Lemmon) 18. 10. 2025

Kometa C/2025 A6 (Lemmon) 18. 10. 2025 20:45-20:57 SELČ, WO FLT98 (ohnisko 512 mm), ZWO ASI294MC Pro, 13×60 s. Pouze složeno v Pixinsight a zahýbáno křivkami.

Další informace »