Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ Země z Lunar Orbiteru

Uznání: NASA / Lunar Orbiter Image Recovery Project

Nedávno 10. srpna bylo 50. výročí startu družice Lunar Orbiter 1. Byl to první z pěti Lunar Orbiterů určených k fotografování povrchu Měsíce a pomoci s výběrem budoucích míst k přistání. Kamera družice pořídila právě tato data použitá v restaurované verzi s vysokým rozlišením historicky prvního snímku Země od Měsíce 23. srpna 1966 při 16. lunárním oběhu. Z perspektivy družice je vidět, jak Země zapadá za drsným lunárním obzorem a téměř se nad ním vznáší. O dva roky později pořídila posádka Apolla 8 slavnější pohled v barvě: Východ Země z lunární orbity.

Štítky: Země, Lunar orbiter, Měsíc, 50. výročí


21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náladovka měsíc+venuše

venuše + měsíc(6%) a mezi smrky Elnath

Další informace »