Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění na ostrově Reunion

Uznání a copyright: Stephane Moser

Planetu Zemi přeletěl 1. září stín novu. Ovšem silueta Měsíce Slunce zcela nezakryla, ale vytvořila jen prstencové zatmění. Dráha úzkého stínu byla v maximu zatmění od jejího středu jen 100 kilometrů. Zatmění začalo v Jižním Atlantiku, pokračovalo na východ přes Afriku a skončilo v Indickém oceáně. Pozorovatelé zatmění, kteří čekali na ostrově Reunion v Indickém oceáně, se mohli těšit pohledem na sever od centrální dráhy zatmění a prstencová část trvala jen několik minut či méně. Téměř zakryté Slunce ohrožovaly mraky, ale zato vytvořily dramatickou oblohu, jak je vidět na snímku částečné fáze ze severní strany 50 kilometrů velkého ostrova.

Štítky: Annular solar eclipse, Ase, 2016


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »