Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Válcové hory na Venuši

Uznání: Magellan Spacecraft Team, USGS, NASA

Jak by mohla z povrchu Venuše vyrůst obří válcová hora? Takové útvary se na Venuši opravdu nacházejí a jsou známy jako corony. Na obrázku je v popředí 500 km široká Atete Corona v oblasti Venuše pojmenované Galindo. Obraz, na který se díváte, vznikl kombinací několika radarových map této oblasti, což umožnilo počítačově vygenerovat třírozměrnou perspektivu. Řada tmavých obdélníků, která probíhá obrázkem odshora dolů, je pozůstatek zobrazovací procedury a není skutečná. Původ hmotných hor typu corona zůstává předmětem výzkumu, i když se spekuluje, že jsou výsledkem vulkanismu. Studium coron na Venuši vědcům pomáhá lépe pochopit vnitřní strukturu jak Venuše, tak Země.

Štítky: Venuše, Ateta Corona, Volcanism


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »