Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Válcové hory na Venuši

Uznání: Magellan Spacecraft Team, USGS, NASA

Jak by mohla z povrchu Venuše vyrůst obří válcová hora? Takové útvary se na Venuši opravdu nacházejí a jsou známy jako corony. Na obrázku je v popředí 500 km široká Atete Corona v oblasti Venuše pojmenované Galindo. Obraz, na který se díváte, vznikl kombinací několika radarových map této oblasti, což umožnilo počítačově vygenerovat třírozměrnou perspektivu. Řada tmavých obdélníků, která probíhá obrázkem odshora dolů, je pozůstatek zobrazovací procedury a není skutečná. Původ hmotných hor typu corona zůstává předmětem výzkumu, i když se spekuluje, že jsou výsledkem vulkanismu. Studium coron na Venuši vědcům pomáhá lépe pochopit vnitřní strukturu jak Venuše, tak Země.

Štítky: Venuše, Ateta Corona, Volcanism


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »