Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Observatoř Gemini Sever

Uznání a copyright: Joy Pollard (Gemini Observatory)

Vypadá to sice jako létající talíř, ale tento technologicky pokročilý útvar nemá za úkol přivézt moudré mimozemšťany z klasického sci-fi filmu Den, kdy se Země zastavila. Jeho účelem je zlepšit naše porozumění Vesmíru. Kopule observatoře Gemini Sever na vrcholku hory na Havaji skrývá dva stejné dalekohledy o průměru zrcadel 8,1 m. Spolu se svým dvojčetem v Chile dokáží obě observatoře obsáhnout z planety Země celou oblohu. Obrázek vznikl z celkem 85 expozic dlouhých 30 sekund pořízených kamerou na stativu a jasně demonstruje, že Země nestojí. Soustředné stopy hvězd kolem severního nebeského pólu, jejichž konce jsou zde trochu zvýrazněny, odrážejí otáčení Země kolem své osy. Nejkratší stopu tvoří Severka, neboli Polaris, která je z havajských zeměpisných šířek vidět nízko nad obzorem. Hustý prales slabých stop vpravo pochází od vycházející Mléčné dráhy.

Štítky: Gemini, Stopy hvězd, Observatoř, Klaatu


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »