Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raketa Atlas V vynáší OSIRIS REx

Uznání videa: United Launch Alliance, NASA

Už jste někdy viděli startovat raketu do Sluneční soustavy? Velká raketa Atlas V minulý měsíc vynesla ze startovacího komplexu 41 na Floridě kosmickou sondu ORISIX-REx. Tato kosmická sonda se pokusí o přistání na planetce Bennu a o návrat horniny zpět na Zemi. Planetka 101955 Bennu obíhá Slunce blízko Země, měří asi 500 metrů, jelikož její povrch pokrývá uhlík, tak je tmavá a je u ní pravděpodobnost 1 k 2500, že v několika příštích tisíciletích zasáhne Zemi. Pěkné 2,5 minuty dlouhé video ukazuje vyvezení rakety Atlas V, její přípravu a start včetně oddělení pomocného startovacího motoru. Pokud všechno půjde podle plánu, tak ORISIS-REx přiletí k Bennu v roce 2018 a na Zemi se vrátí se vzorky v roce 2023. Jedním z vědeckých cílů OSIRIS-REx je lepší pochopení toho, zda srážky Země s na uhlík bohatými planetkami jako je Bennu, mohly na Zemi dodat významné množství vody a organických molekul, které jsou nezbytné pro vývoj života.
Poznámka překladatele: Tento snímek měl být původně zobrazen 10. října (a v české verzi byl), ale na poslední chvíli byl nahrazen snímkem Větry na Zemi.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Raketa, Launch, OSIRIS-REx, Video


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »