Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Jeskyně ve vodíku, kyslíku a síře

Uznání a copyright: Chuck Ayoub

Co je uvnitř této kosmické jeskyně? Porodnice hvězd hluboká 10 světelných let. Snímku dominuje prašná mlhovina Sh2-155, mlhovina Jeskyně. Obrazová data pro tento teleskopický snímek byla pořízena přes úzkopásmové filtry, které sledují záření vodíku, kyslíku a síry, jejichž barvy dohromady tvoří Hubblovu paletu. Scéna se nachází v rovině naší Mléčné dráhy asi 2400 světelných let daleko v královském severním souhvězdí Kefea (Cepheus). Astronomické výzkumy této oblasti ukazují, že vznikla na rozhraní hmotného molekulárního mračna Cepheus B a asociace horkých, mladých hvězd Cepheus OB 3. Jasný okraj ionizovaného vodíku dostává energii od horkých hvězd, kterým dominuje jasná hvězda vlevo od vstupu do jeskyně. Zářením vyvolané ionizační fronty nejspíš spouštějí zhroucení jader a vznik nových hvězd uvnitř mlhoviny.

Štítky: Vodík, Cave nebula, Hubblova paleta


41. vesmírný týden 2025

41. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 10. do 12. 10. 2025. Měsíc je počátkem týdne v úplňku a na konci týdne přestává být vidět na večerní obloze. To umožní lepší viditelnost dvou komet, jejichž nástup na večerní oblohu s nadějí očekáváme. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) bude vidět zatím jen dalekohledem a trochu obtížněji, ale snad také menším dalekohledem, by mohla být vidět i C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc a bude v konjunkci s Měsícem. Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je poměrně aktivní a opět nastaly slabé polární záře. V plánech startů raket nyní figuruje výhradně Falcon 9 s telekomunikačními družicemi Starlink a Kuiper. Sto let od narození by oslavil významný český astronom Miroslav Plavec.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2025 A6 (Lemmon) Koláž

Jde o koláž mnoha snímků, datumy jsou vepsané přímo do fotek. Jde o mix záběrů z astromodifikovaného Canonu 60D, 200 mm F2.8 USM II (Crop) + Seestaru S50. Comet aligned v Pixinsight a další post produkce klasická pro komety. Vyhradil jsem si na ní prakticky všechny jasné noci. Překvapením byla trhlina v oblačnosti trvající asi 1,5 hodiny v noci na 7.10, kdy se po úmorné práci podařilo kometu z dat vydolovat. Situaci značně komplikoval Měsíc. Zajímavostí je nedaleká galaxie NGC 3180.

Další informace »