Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Jeskyně ve vodíku, kyslíku a síře

Uznání a copyright: Chuck Ayoub

Co je uvnitř této kosmické jeskyně? Porodnice hvězd hluboká 10 světelných let. Snímku dominuje prašná mlhovina Sh2-155, mlhovina Jeskyně. Obrazová data pro tento teleskopický snímek byla pořízena přes úzkopásmové filtry, které sledují záření vodíku, kyslíku a síry, jejichž barvy dohromady tvoří Hubblovu paletu. Scéna se nachází v rovině naší Mléčné dráhy asi 2400 světelných let daleko v královském severním souhvězdí Kefea (Cepheus). Astronomické výzkumy této oblasti ukazují, že vznikla na rozhraní hmotného molekulárního mračna Cepheus B a asociace horkých, mladých hvězd Cepheus OB 3. Jasný okraj ionizovaného vodíku dostává energii od horkých hvězd, kterým dominuje jasná hvězda vlevo od vstupu do jeskyně. Zářením vyvolané ionizační fronty nejspíš spouštějí zhroucení jader a vznik nových hvězd uvnitř mlhoviny.

Štítky: Vodík, Cave nebula, Hubblova paleta


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »