Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6188: Draci v Oltáři

Uznání a copyright: Tian Lee

Prachové útvary s jasnými okraji, které se vinou přes prašnou NGC 6188 jsou desítky světelných let dlouhé. Tato emisní mlhovina se nachází na okraji jinak tmavého molekulárního mračna v jižním souhvězdí Oltáře (Ara) ve vzdálenosti asi 4000 světelných let. Narodila se v této oblasti teprve před několika miliony let a horké mladé hvězdy ze zanořené asociace Ara OB1 opracovávají fantastické tvary a pohání záři mlhoviny hvězdným větrem a ultrafialovým zářením. Nedávné vznikání hvězd samotné bylo nejspíše vyvoláno větry a výbuchy supernov z předchozí generace hmotných hvězd, což stlačilo a vymetlo plyn. Tento nádherný širokoúhlý obraz vznikl ze snímků z observatoře Chilescope ve falešných barvách v Hubblově paletě a ukazuje emise atomů síry, vodíku a kyslíku v červené, zelené a modré barvě. Zorné pole pokrývá asi 4 úplňky, což v odhadované vzdálenosti NGC 6188 odpovídá asi 150 světelným rokům.

Štítky: Molekulární mračno, Emisní mlhovina, Ngc6188, Young stars, OB association


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »