Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6188: Draci v Oltáři

Uznání a copyright: Tian Lee

Prachové útvary s jasnými okraji, které se vinou přes prašnou NGC 6188 jsou desítky světelných let dlouhé. Tato emisní mlhovina se nachází na okraji jinak tmavého molekulárního mračna v jižním souhvězdí Oltáře (Ara) ve vzdálenosti asi 4000 světelných let. Narodila se v této oblasti teprve před několika miliony let a horké mladé hvězdy ze zanořené asociace Ara OB1 opracovávají fantastické tvary a pohání záři mlhoviny hvězdným větrem a ultrafialovým zářením. Nedávné vznikání hvězd samotné bylo nejspíše vyvoláno větry a výbuchy supernov z předchozí generace hmotných hvězd, což stlačilo a vymetlo plyn. Tento nádherný širokoúhlý obraz vznikl ze snímků z observatoře Chilescope ve falešných barvách v Hubblově paletě a ukazuje emise atomů síry, vodíku a kyslíku v červené, zelené a modré barvě. Zorné pole pokrývá asi 4 úplňky, což v odhadované vzdálenosti NGC 6188 odpovídá asi 150 světelným rokům.

Štítky: Molekulární mračno, Emisní mlhovina, Ngc6188, Young stars, OB association


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »