Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sklizňový úplněk

Uznání a copyright: Jean-Francois Graffand

Sklizňový úplněk je neznámějším a nejvíc proslaveným na festivalech, v příbězích i písních. Pro obyvatele severní polokoule je to tradiční jméno úplňku nejbližšího k zářijové rovnodennosti. Ve většině Severoamerických časových zón letošní sklizňový úplněk vychází v pátek 13. září. Pro většinu planety úplně stejný sklizňový úplněk vyjde 14. září. Měsíc bude ovšem vypadat téměř v úplňku i v okolních dnech. Sklizňový úplněk, stejně jako kterýkoliv jiný úplněk, nehledě na časovou zónu, vyjde na opačné straně od Slunce. Těsně nad obzorem může nastat měsíční iluze, kdy se Měsíc jeví větší a jasnější, ale tento sklizňový úplněk bude poblíž lunárního apogea. Tedy nejvzdálenějšího místa na dráze, což ho učiní nejmenším letošním úplňkem. Sklízené obilné pole v jižní Francii vytvořilo 15. srpna scénu pro tento sklizňový úplněk, který navíc svítí i na perleťové mraky při západu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: September 2019: The Next Full Moon is the Harvest Moon
  2. EarthSky.org: All you need to know: 2019’s Harvest Moon
  3. Lockhaven.edu: The Moon Illusion, An Unsolved Mystery.
  4. Fourmilab.ch: Inconstant Moon - The Moon at Perigee and Apogee
  5. Facebook: Echos du Ciel - JF Graffand Photographies · September 1 · Sunrise on the méjean
  6. Wikipedia: Shine_On,_Harvest_Moon

Štítky: Úplněk, Harvest moon, Odzemí


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »