Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sklizňový úplněk

Uznání a copyright: Jean-Francois Graffand

Sklizňový úplněk je neznámějším a nejvíc proslaveným na festivalech, v příbězích i písních. Pro obyvatele severní polokoule je to tradiční jméno úplňku nejbližšího k zářijové rovnodennosti. Ve většině Severoamerických časových zón letošní sklizňový úplněk vychází v pátek 13. září. Pro většinu planety úplně stejný sklizňový úplněk vyjde 14. září. Měsíc bude ovšem vypadat téměř v úplňku i v okolních dnech. Sklizňový úplněk, stejně jako kterýkoliv jiný úplněk, nehledě na časovou zónu, vyjde na opačné straně od Slunce. Těsně nad obzorem může nastat měsíční iluze, kdy se Měsíc jeví větší a jasnější, ale tento sklizňový úplněk bude poblíž lunárního apogea. Tedy nejvzdálenějšího místa na dráze, což ho učiní nejmenším letošním úplňkem. Sklízené obilné pole v jižní Francii vytvořilo 15. srpna scénu pro tento sklizňový úplněk, který navíc svítí i na perleťové mraky při západu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: September 2019: The Next Full Moon is the Harvest Moon
  2. EarthSky.org: All you need to know: 2019’s Harvest Moon
  3. Lockhaven.edu: The Moon Illusion, An Unsolved Mystery.
  4. Fourmilab.ch: Inconstant Moon - The Moon at Perigee and Apogee
  5. Facebook: Echos du Ciel - JF Graffand Photographies · September 1 · Sunrise on the méjean
  6. Wikipedia: Shine_On,_Harvest_Moon

Štítky: Úplněk, Harvest moon, Odzemí


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »