Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sklizňový úplněk

Uznání a copyright: Jean-Francois Graffand

Sklizňový úplněk je neznámějším a nejvíc proslaveným na festivalech, v příbězích i písních. Pro obyvatele severní polokoule je to tradiční jméno úplňku nejbližšího k zářijové rovnodennosti. Ve většině Severoamerických časových zón letošní sklizňový úplněk vychází v pátek 13. září. Pro většinu planety úplně stejný sklizňový úplněk vyjde 14. září. Měsíc bude ovšem vypadat téměř v úplňku i v okolních dnech. Sklizňový úplněk, stejně jako kterýkoliv jiný úplněk, nehledě na časovou zónu, vyjde na opačné straně od Slunce. Těsně nad obzorem může nastat měsíční iluze, kdy se Měsíc jeví větší a jasnější, ale tento sklizňový úplněk bude poblíž lunárního apogea. Tedy nejvzdálenějšího místa na dráze, což ho učiní nejmenším letošním úplňkem. Sklízené obilné pole v jižní Francii vytvořilo 15. srpna scénu pro tento sklizňový úplněk, který navíc svítí i na perleťové mraky při západu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: September 2019: The Next Full Moon is the Harvest Moon
  2. EarthSky.org: All you need to know: 2019’s Harvest Moon
  3. Lockhaven.edu: The Moon Illusion, An Unsolved Mystery.
  4. Fourmilab.ch: Inconstant Moon - The Moon at Perigee and Apogee
  5. Facebook: Echos du Ciel - JF Graffand Photographies · September 1 · Sunrise on the méjean
  6. Wikipedia: Shine_On,_Harvest_Moon

Štítky: Úplněk, Harvest moon, Odzemí


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »