Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sklizňový úplněk

Uznání a copyright: Jean-Francois Graffand

Sklizňový úplněk je neznámějším a nejvíc proslaveným na festivalech, v příbězích i písních. Pro obyvatele severní polokoule je to tradiční jméno úplňku nejbližšího k zářijové rovnodennosti. Ve většině Severoamerických časových zón letošní sklizňový úplněk vychází v pátek 13. září. Pro většinu planety úplně stejný sklizňový úplněk vyjde 14. září. Měsíc bude ovšem vypadat téměř v úplňku i v okolních dnech. Sklizňový úplněk, stejně jako kterýkoliv jiný úplněk, nehledě na časovou zónu, vyjde na opačné straně od Slunce. Těsně nad obzorem může nastat měsíční iluze, kdy se Měsíc jeví větší a jasnější, ale tento sklizňový úplněk bude poblíž lunárního apogea. Tedy nejvzdálenějšího místa na dráze, což ho učiní nejmenším letošním úplňkem. Sklízené obilné pole v jižní Francii vytvořilo 15. srpna scénu pro tento sklizňový úplněk, který navíc svítí i na perleťové mraky při západu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: September 2019: The Next Full Moon is the Harvest Moon
  2. EarthSky.org: All you need to know: 2019’s Harvest Moon
  3. Lockhaven.edu: The Moon Illusion, An Unsolved Mystery.
  4. Fourmilab.ch: Inconstant Moon - The Moon at Perigee and Apogee
  5. Facebook: Echos du Ciel - JF Graffand Photographies · September 1 · Sunrise on the méjean
  6. Wikipedia: Shine_On,_Harvest_Moon

Štítky: Úplněk, Harvest moon, Odzemí


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »