Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sklizňový úplněk

Uznání a copyright: Jean-Francois Graffand

Sklizňový úplněk je neznámějším a nejvíc proslaveným na festivalech, v příbězích i písních. Pro obyvatele severní polokoule je to tradiční jméno úplňku nejbližšího k zářijové rovnodennosti. Ve většině Severoamerických časových zón letošní sklizňový úplněk vychází v pátek 13. září. Pro většinu planety úplně stejný sklizňový úplněk vyjde 14. září. Měsíc bude ovšem vypadat téměř v úplňku i v okolních dnech. Sklizňový úplněk, stejně jako kterýkoliv jiný úplněk, nehledě na časovou zónu, vyjde na opačné straně od Slunce. Těsně nad obzorem může nastat měsíční iluze, kdy se Měsíc jeví větší a jasnější, ale tento sklizňový úplněk bude poblíž lunárního apogea. Tedy nejvzdálenějšího místa na dráze, což ho učiní nejmenším letošním úplňkem. Sklízené obilné pole v jižní Francii vytvořilo 15. srpna scénu pro tento sklizňový úplněk, který navíc svítí i na perleťové mraky při západu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: September 2019: The Next Full Moon is the Harvest Moon
  2. EarthSky.org: All you need to know: 2019’s Harvest Moon
  3. Lockhaven.edu: The Moon Illusion, An Unsolved Mystery.
  4. Fourmilab.ch: Inconstant Moon - The Moon at Perigee and Apogee
  5. Facebook: Echos du Ciel - JF Graffand Photographies · September 1 · Sunrise on the méjean
  6. Wikipedia: Shine_On,_Harvest_Moon

Štítky: Úplněk, Harvest moon, Odzemí


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »