Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dlouhé ohony komety NEOWISE

Uznání a copyright: Petr Horálek

Kometa NEOWISE (C/2020 F3) nyní prolétá severní oblohou naší milé planety. Její dlouhé ohony se táhnou hloubkovým pohledem na oblohu nad Suchým vrchem v České republice. Kompozitní obraz pořízený v noci z 13. na 14. července se skládá z obyčejného snímku popředí a z expozic oblohy přes filtr vedenými za hvězdami a ukazuje podrobnosti kometárního ohonu, které pouhým okem nejsou vidět. Slabé struktury sahají více než 20 stupňů od jasné komy až k horní části snímku. Pouhým okem se dá snadno vidět široce zakřivený žlutavý prachový ohon, který odtlačuje tlak záření samotného slunečního světla. Ovšem slabší, modřejší ohon je od reflexivního kometárního prachu oddělený. Ten slabší ohon je ohon iontový a vzniká z iontů vytažených z komy magnetickým polem slunečního větru, které pak ve slunečním světle fluoreskují. Odlétající kometa NEOWISE stoupá na severní večerní obloze výš a 23. července bude nejblíže Zemi.

Pozoruhodná podání snímků komety NEOWISE do APODu: 15., 14., 13., 12., 11., 10. července a dříve.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2020-07-15 Kometa NEOWISE nad Švýcarskými Alpami
  2. Cnr.it: Comet Hale Bopp showing its two tails
  3. Astronom.cz: Comet in Morning Glare
  4. NASA: NASA’s Parker Solar Probe Spies Newly-Discovered Comet NEOWISE
  5. NASA: How to See Comet NEOWISE

Štítky: Kometa NEOWISE, C/2020 F3, Dust tail, Ion tail


38. vesmírný týden 2024

38. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 9. do 22. 9. 2024. Měsíc je vidět celou noc a bude v úplňku. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno končí viditelnost planety Merkur. Aktivita Slunce je vysoká, došlo k velmi silným erupcím a není vyloučena jasnější polární záře. Čeká nás zajímavý zákryt hvězdy planetkou na dráze Jupiteru. Proběhla mise Polaris Dawn, soukromá mise na polární dráhu kolem Země, a navíc s výstupem do volného kosmu a nejvýše v historii. K ISS dorazila kosmická loď Sojuz MS-26 s tříčlennou dlouhodobou posádkou. Před 65 lety byla vypuštěna vědecká družice Vanguard 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

12.9.2024 Canon 60D, Samyang 16mm F2, 13sec., ISO800

Další informace »