Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dlouhé ohony komety NEOWISE

Uznání a copyright: Petr Horálek

Kometa NEOWISE (C/2020 F3) nyní prolétá severní oblohou naší milé planety. Její dlouhé ohony se táhnou hloubkovým pohledem na oblohu nad Suchým vrchem v České republice. Kompozitní obraz pořízený v noci z 13. na 14. července se skládá z obyčejného snímku popředí a z expozic oblohy přes filtr vedenými za hvězdami a ukazuje podrobnosti kometárního ohonu, které pouhým okem nejsou vidět. Slabé struktury sahají více než 20 stupňů od jasné komy až k horní části snímku. Pouhým okem se dá snadno vidět široce zakřivený žlutavý prachový ohon, který odtlačuje tlak záření samotného slunečního světla. Ovšem slabší, modřejší ohon je od reflexivního kometárního prachu oddělený. Ten slabší ohon je ohon iontový a vzniká z iontů vytažených z komy magnetickým polem slunečního větru, které pak ve slunečním světle fluoreskují. Odlétající kometa NEOWISE stoupá na severní večerní obloze výš a 23. července bude nejblíže Zemi.

Pozoruhodná podání snímků komety NEOWISE do APODu: 15., 14., 13., 12., 11., 10. července a dříve.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2020-07-15 Kometa NEOWISE nad Švýcarskými Alpami
  2. Cnr.it: Comet Hale Bopp showing its two tails
  3. Astronom.cz: Comet in Morning Glare
  4. NASA: NASA’s Parker Solar Probe Spies Newly-Discovered Comet NEOWISE
  5. NASA: How to See Comet NEOWISE

Štítky: Kometa NEOWISE, C/2020 F3, Dust tail, Ion tail


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »