Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NEOWISE na severu

Uznání a copyright: Bill Peters

Kometa NEOWISE byla i po místní půlnoci 14. července u Goldenrodu v Albertě v Kanadě, něco severně od Calgary na planetě Zemi, stále nad obzorem. Na snímku z úžasné noci je vidět s tančící polární září. Kometa s dlouhými ohony a polární záře jsou krásnými úkazy na severu těchto dní. Kometa i polární záře ukazují vliv kosmického počasí a větru ze Slunce. Pozorovatelé oblohy návštěvníka z Ooortova mračna velice přivítali, i když je kometa C/2020 F3 (NEOWISE) na dráze, která ji z vnitřní Sluneční soustavy už odnáší pryč.

Snímky komety NEOWISE: 16., 15., 14., 13., 12., 11., 10. července a dříve.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2020-07-15 Kometa NEOWISE nad Švýcarskými Alpami
  2. APOD: 2020-07-16 Dlouhé ohony komety NEOWISE
  3. NASA: How to See Comet NEOWISE
  4. NASA: NASA’s Parker Solar Probe Spies Newly-Discovered Comet NEOWISE
  5. SkyAndTelescope.org: COMET NEOWISE DAZZLES AT DUSK
  6. Wikipedia: 2020_F3_(NEOWISE)



19. vesmírný týden 2026

19. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 5. do 10. 5. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a o něco výše je Jupiter. Aktivita Slunce je poměrně nízká. Kometa C/2025 R3 (PanSTARRS) je nyní vidět z jižní polokoule. Startoval Falcon Heavy po více než roční odmlce. Družice Amazon Leo startovaly na Falconu 9 i Ariane 46. Před 65 lety se do kosmu podíval první Američan Alan Shepard.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce nad Sirotčím hrádkem Klentnice.

Další informace »