Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nebe nad Kalahari

Uznání a copyright: Petr Horálek

Vzbudíte se v poušti Kalahari v Botswaně v Africe. Protáhnete se ze stanu, připravíte kameru a začnete pořizovat dlouhé expozice země a oblohy. Co na nich můžete uvidět? Kromě spousty prachu ve větru a ojedinělých akácií můžete zachytit mnoho zázraků oblohy. Na obrázku ze září 2015 je na obloze mimo jiné vidět centrální pás naší Mléčné dráhy, hvězdokupa Plejády, Barnardova smyčka a obě Magellanova mračna, Velké i Malé. Většina z toho zanikla v ranním svítání, ale zase ji rychle nahradilo částečné zatmění Slunce.
Poznámka překladatele: Nenechte si ujít přednášku Petra Horálka dnes 30. května 2017 od 18 hodin v Envicentru Cerhenice. Vstup zdarma.

Veřejná přednáška: Editor APODu bude přednášet 30. června v Praze. Vstup volný.

Štítky: Botswana, Poušť Kalahari, Nebulas


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »