Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pod Jupiterem

Uznání: NASA, Juno, SwRI, MSSS, Gerald Eichstädt & Seán Doran

Jupiter je podivnější, než jsme si mysleli. Kosmická sonda NASA Juno na své vysoce eliptické dráze nyní dokončila svůj šestý průlet kolem Jupiteru. Na obrázku je Jupiter vidět zespodu, kde překvapivě horizontální pásy, které pokrývají většinu planety mizí a mění se do vírů a složitých vzorů. Poblíž rovníku je vidět řada bílých oválů. Nedávné výsledky ze sondy Juno ukazují, že Jupiterovo počasí sahá hluboko pod vrcholky mraků a že Jupiterovo magnetické pole se velice mění podle místa. Juno má v plánu oběhnout Jupiter 37 krát a každý oběh trvá asi šest týdnů.

Štítky: Jupiter, Juno, Jižní pól


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »