Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Víření mračen jižního Jupiteru z Juno

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Damian Peach

Sonda Juno právě dokončila svůj čtvrtý průlet kolem Jupiteru. Kosmická sonda Juno byla vypuštěna ze Země v roce 2011, k Jupiteru přiletěla loni v červenci a před 11 dny dokončila svůj zatím poslední eliptický oběh kolem největší planety Sluneční soustavy. Na novém snímku jižní polokoule Jupiteru s vysokým rozlišením z tohoto průletu je zde dobře vidět okouzlující tapiserie vířících oblačných systémů. Ve spodní části probíhá uhlopříčně terminátor, rozhraní mezi dnem a nocí, což znamená, že se Slunce nachází vpravo nahoře. Zcela vpravo je vidět velký oranžový ovál BA. Příčina toho, proč vzory a barvy Jupiterových mračen víří není v současnosti známa. Sonda Juno bude v průběhu 6 let studovat Jupitera novými způsoby a také se pokusí zjistit, zda se pod hustou pokrývkou mraků ukrývá pevné jádro.

Štítky: Jupiter, Mračna, Juno


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »