Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kolaps v Hebes Chasma na Marsu

Uznání a copyright: ESA/DLR/FU Berlin (G. Neukum)

Co se stalo v Hebes Chasma na Marsu? Hebes Chasma je rokle kousek na sever od ohromného kaňonu Valles Marineris. Jelikož tato rokle není spojena s žádným dalším povrchovým útvarem, tak není jasné, kam se poděl vnitřní materiál. Uvnitř Hebes Chasma je asi 5 kilometrů vysoká stolová hora (mesa) Hebes Mensa, kde zřejmě došlo k částečnému kolapsu, který by mohl být vodítkem. Na snímku, který pořídila družice ESA Mars Express, která je stále na oběžné dráze kolem Marsu, jsou vidět velké podrobnosti v rokli a zvláštní podkovovitý zářez do centrální stolové hory. Zdá se, že materiál ze stolové hory tekl na dno rokle a ta tmavá vrstva vypadá jako inkoust, který stékal po sesunutém svahu dolů. Nedávná hypotéza praví, že některé nižší vrstvy Hebes Chasma jsou tvořeny slanými horninami a sůl se rozpouští v roztátém ledu, který protéká dírami do podzemních vod, neboli do zvodeně.

Štítky: Hebes Chasma, Mars, Mars express


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »