Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kolaps v Hebes Chasma na Marsu

Uznání a copyright: ESA/DLR/FU Berlin (G. Neukum)

Co se stalo v Hebes Chasma na Marsu? Hebes Chasma je rokle kousek na sever od ohromného kaňonu Valles Marineris. Jelikož tato rokle není spojena s žádným dalším povrchovým útvarem, tak není jasné, kam se poděl vnitřní materiál. Uvnitř Hebes Chasma je asi 5 kilometrů vysoká stolová hora (mesa) Hebes Mensa, kde zřejmě došlo k částečnému kolapsu, který by mohl být vodítkem. Na snímku, který pořídila družice ESA Mars Express, která je stále na oběžné dráze kolem Marsu, jsou vidět velké podrobnosti v rokli a zvláštní podkovovitý zářez do centrální stolové hory. Zdá se, že materiál ze stolové hory tekl na dno rokle a ta tmavá vrstva vypadá jako inkoust, který stékal po sesunutém svahu dolů. Nedávná hypotéza praví, že některé nižší vrstvy Hebes Chasma jsou tvořeny slanými horninami a sůl se rozpouští v roztátém ledu, který protéká dírami do podzemních vod, neboli do zvodeně.

Štítky: Hebes Chasma, Mars, Mars express


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »