Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

U okraje kometa Clark

Uznání a copyright: Raul Villaverde Fraile

Kometa 71P/Clark, která přelétá přes toto nádherné zorné pole, je ve skutečnosti v popředí těchto kosmických mračen. Teleskopická mozaika ze dvou panelů má zvýrazněné barvy a na obloze zabírá asi 5 stupňů (10 úplňků). Zachytila tuto slabou kometu v poloze v noci 23./24. května něco přes 5 světelných minut od Země velice blízko od jasné hvězdy Antares a komplexu mračen Rho Ophiuchi. Hvězdu Antares, též známou jako alfa Scorpii, ve středu dole obklopuje mračno kosmického prachu, který odráží žluté světlo tohoto chladného obra. Vpravo od Antaresu září kulová hvězdokupa M4, ovšem až ve vzdálenosti asi 7000 světelných let ve srovnání se vzdáleností 500 světelných let u Antaresu. Namodralé světlo hvězdy Rho Ophiuchi září z o něco bližší vzdálenosti, než je Antares a odráží se na prachu molekulárních mračen nahoře. U levého okraje můžete uprostřed vidět kometu jako slabý obláček s malou komou a krátkým ohonem. Všimněte si výrazně zelené barvy komety, kterou způsobuje fluorescence dvouatomových molekul uhlíku ve slunečním světle.

Štítky: Antares, Rho Ophiuchi, Prach, Kometa clark 71p


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »