Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

U okraje kometa Clark

Uznání a copyright: Raul Villaverde Fraile

Kometa 71P/Clark, která přelétá přes toto nádherné zorné pole, je ve skutečnosti v popředí těchto kosmických mračen. Teleskopická mozaika ze dvou panelů má zvýrazněné barvy a na obloze zabírá asi 5 stupňů (10 úplňků). Zachytila tuto slabou kometu v poloze v noci 23./24. května něco přes 5 světelných minut od Země velice blízko od jasné hvězdy Antares a komplexu mračen Rho Ophiuchi. Hvězdu Antares, též známou jako alfa Scorpii, ve středu dole obklopuje mračno kosmického prachu, který odráží žluté světlo tohoto chladného obra. Vpravo od Antaresu září kulová hvězdokupa M4, ovšem až ve vzdálenosti asi 7000 světelných let ve srovnání se vzdáleností 500 světelných let u Antaresu. Namodralé světlo hvězdy Rho Ophiuchi září z o něco bližší vzdálenosti, než je Antares a odráží se na prachu molekulárních mračen nahoře. U levého okraje můžete uprostřed vidět kometu jako slabý obláček s malou komou a krátkým ohonem. Všimněte si výrazně zelené barvy komety, kterou způsobuje fluorescence dvouatomových molekul uhlíku ve slunečním světle.

Štítky: Antares, Rho Ophiuchi, Prach, Kometa clark 71p


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »