Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

U okraje kometa Clark

Uznání a copyright: Raul Villaverde Fraile

Kometa 71P/Clark, která přelétá přes toto nádherné zorné pole, je ve skutečnosti v popředí těchto kosmických mračen. Teleskopická mozaika ze dvou panelů má zvýrazněné barvy a na obloze zabírá asi 5 stupňů (10 úplňků). Zachytila tuto slabou kometu v poloze v noci 23./24. května něco přes 5 světelných minut od Země velice blízko od jasné hvězdy Antares a komplexu mračen Rho Ophiuchi. Hvězdu Antares, též známou jako alfa Scorpii, ve středu dole obklopuje mračno kosmického prachu, který odráží žluté světlo tohoto chladného obra. Vpravo od Antaresu září kulová hvězdokupa M4, ovšem až ve vzdálenosti asi 7000 světelných let ve srovnání se vzdáleností 500 světelných let u Antaresu. Namodralé světlo hvězdy Rho Ophiuchi září z o něco bližší vzdálenosti, než je Antares a odráží se na prachu molekulárních mračen nahoře. U levého okraje můžete uprostřed vidět kometu jako slabý obláček s malou komou a krátkým ohonem. Všimněte si výrazně zelené barvy komety, kterou způsobuje fluorescence dvouatomových molekul uhlíku ve slunečním světle.

Štítky: Antares, Rho Ophiuchi, Prach, Kometa clark 71p


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »