Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování k Bublinové mlhovině

Uznání vizualizace: NASA, ESA, and F. Summers, G. Bacon, Z. Levay, and L. Frattare (Viz 3D Team, STScI);
Acknowledgment: T. Rector/University of Alaska Anchorage, H. Schweiker/WIYN and NOAO/AURA/NSF, NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Jak by vypadalo přibližování se k Bublinové mlhovině? Tato bublina nafouknutá větrem a zářením hmotné hvězdy má nyní průměr sedm světelných let. Žhavá hvězda uvnitř je tisíckrát zářivější, než naše Slunce a nyní je mimo střed mlhoviny. Vizualizace začíná přímým přiblížením k Bublinové mlhovině (NGC 7635) a pak se pohybuje kolem mlhoviny a pokračuje v přibližování. Časosběrná vizualizace, kterou vidíte, je extrapolována ze snímků z družicového Hubblova kosmického dalekohledu a z dalekohledu WIYN na Kitt Peak v Arizoně v USA. Počítačový 3-D model, na kterém je tato vizualizace založena obsahuje i umělecké interpretace, přičemž vzdálenosti jsou významně stlačené.

Štítky: Bubble nebula, Hubble, Vizualizace


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »