Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ stínu a západ Slunce

Uznání a copyright: Göran Strand

Cesta, která probíhá tímto pěkným 360 stupňovým pohledem překračuje vzdálenou horskou oblast Jämtland ve Švédsku na planetě Zemi. Panoráma tvoří mozaika 3x8 ze snímků pořízených 3. května z malého dronu 200 metrů nad zemí. Na scéně je vidět teplé světlo Slunce zapadajícího na severozápadě a tmavý stín planety, který vychází na jihovýchodě. Polohu Slunce těsně pod obzorem vyznačuje malý sluneční pilíř a růžový oblouk proti soumraku neboli Venušin pás ohraničuje stín Země. Uprostřed výjmečně jasné oblohy je nad horami vidět první čtvrť Měsíce a jeho z poloviny osvětlený kotouč odděluje východ stínu od západu Slunce. Kombinace řady expozic dokázala pokrýt různé jasnosti oblohy při západu Slunce a východu stínu Země. Nejvyšší hora vlevo od západu Slunce vysoká asi 1400 metrů nad úrovní moře se jmenuje Storsnasen.

Štítky: Earth shadow, Západ slunce, První čtvrť Měsíce


34. vesmírný týden 2026

34. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 8. do 23. 8. 2026. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou nízko už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, přidává se Jupiter, a naopak mizí Merkur. Aktivita Slunce je nízká. V galerii se ohlížíme za uplynulým parádním večerním zatměním. Na ISS dojde k dalšímu výstupu do volného kosmu dvojice Američan-Francouzka. Před 380 lety se narodil významný anglický astronom John Flamsteed.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Dotyk

Bez filtru.

Další informace »