Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Fotografie z Ondřejova vyhlášena Snímkem dne

Fotografie z Ondřejova vyhlášena Snímkem dne

Pohyb Slunce po obloze
Pohyb Slunce po obloze
Americký APOD "Astronomický snímek dne" zveřejnil 26. června snímek polského astronoma Macieje Zapióra. Ten pobývá už více než rok na stáži v Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově. Právě zde byl zajímavý snímek pořízen.

A co je na snímku, který zaujal organizátory rubriky?
Šest měsíců dlouhá expozice vměstnala období od slunovratu ke slunovratu (od 21. prosince 2008 do 20. června 2009) do jediného pohledu. Tento nekonvenční obrázek zvaný solarograf byl pořízen dírkovou komorou vyrobenou z hliníkové plechovky vyložené fotografickým papírem. Tato jednoduchá kamera byla po celou dobu expozice upevněna na jediné místo a trvale zaznamenávala každodenní dráhu Slunce jako zářivou stopu vypálenou do fotocitlivého papíru. Přestávky a mezery ve stopách jsou způsobeny oblačností. Místo bylo v tomto případě vybráno s výhledem zevnitř radioteleskopu na observatoři Ondřejov v České republice. Na konci expozice byl papír z plechovky vyňat a bezprostředně naskenován do digitálního obrazu. Barvy a kontrasty byly zlepšeny a přidány do digitálního snímku. Dráhy Slunce v prosinci začínají při zimním slunovratu na severní polokouli pochopitelně níže dole. Jak se Slunce blíží k letnímu slunovratu 21. června, tak dráhy postupně stoupají výše.

Tento vítězný snímek, ale není zdaleka jediným pokusem Macieje Zapióra fotografovat obyčejnou plechovkou oblohu. Nápad začal realizovat už doma ve Wroclawi a v Ondřejově pokračoval. Snímků na svých stránkách zveřejnil už několik. Podívejme se na ty nejzajímavější.

Pohyb Slunce po obloze
Pohyb Slunce po obloze
Období expozice: 20.07.2008. - 21.12.2008.
Místo: Z centrální historické kopule v Ondřejově
Pohyb Slunce po obloze
Pohyb Slunce po obloze
Období expozice: 20.07.2008. - 21.12.2008.
Místo: Ze západní historické kopule v Ondřejově
Pohyb Slunce po obloze
Pohyb Slunce po obloze
Období expozice: 21.06.2008. - cca. 15.07.2008
Místo: Wroclaw
Pohyb Slunce po obloze
Pohyb Slunce po obloze
Období expozice: 21.06.2006. - 23.09.2006
Místo: Poreby (Polsko)
Pohyb Slunce po obloze
Pohyb Slunce po obloze
Období expozice: 21.06.2006. - 21.12.2006
Místo: Wroclaw (z okna bydliště)




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »