Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Překvapení: vnitřní část Oortova oblaku má tvar spirály

Překvapení: vnitřní část Oortova oblaku má tvar spirály

Dvouramenná spirála vnitřního Oortova oblaku
Autor: (Nesvorný a kol.

Na samé hranici slunečního vlivu, kde Slunce jen šeptem ovlivňuje pohyb vesmírného prachu, vědci odhalili elegantní spirálovou strukturu. Co tam dělá – a proč o ní dosud nikdo nevěděl? Překvapivý výsledek simulace českého astronoma Davida Nesvorného.

Představte si obří ledový oblak daleko za oběžnými drahami planet – tolik vzdálený, že světlo Slunce sem dopadá slaběji než měsíční svit na Zemi. Tomuto obřímu prostoru říkáme Oortův oblak – rezervoár miliard kometárních jader a pozůstatků po vzniku Sluneční soustavy. Nový výzkum ale ukazuje, že jeho vnitřní část, tzv. Hillsův oblak, není jen beztvarý shluk, ale tvoří elegantní dvouramennou spirálu.

Galaktický příliv jako neviditelný architekt

Tuto spirálu nevytvořily planety ani hvězdy – vznikla působením slapových sil Galaxie. Slunce, stejně jako celá Sluneční soustava, obíhá střed Mléčné dráhy a nachází se v jejím gravitačním poli. Toto pole působí na vzdálené objekty v Oortově oblaku různou silou, čímž pomalu, ale neustále mění jejich dráhy. Když těleso obíhá Slunce ve vzdálenosti tisíců astronomických jednotek (AU), i slabé síly z Galaxie mohou mít dramatický vliv.

Výsledkem je pozoruhodný efekt: když tělesa opustí oblast planet a jsou vystřelena do vzdálenějších drah (1 000 až 10 000 AU), galaktické síly s nimi začnou „kroutit“ – mění jejich sklony a orientaci. To postupně vytváří dvě zakroucená spirálová ramena, podobná těm ve spirálních galaxiích – jen mnohem jemnější.

Důkaz místo slibů – simulace na superpočítači

Tato struktura byla odhalena díky simulaci, kterou vedl český astrofyzik David Nesvorný (působící v USA) a jeho mezinárodní tým. Na základě gravitačního modelu na superpočítači NASA sledovali vývoj drah tisíců těles po dobu 4,6 miliardy let. Výsledky byly překvapivé – spirála není jen dočasný jev, ale stabilní struktura, která přežívá miliardy let.

Simulace ukázaly, že:

  • spirála má délku cca 15 000 AU,

  • je mírně nakloněná vůči rovině oběhu planet (o ~30°),

  • vzniká bez ohledu na hvězdné průlety – jde o důsledek samotného galaktického slapového pole.

Pozorovat ji je (zatím) nemožné

Ačkoliv výpočty jasně ukazují existenci spirály, přímé pozorování je extrémně obtížné. Tělesa jsou velmi daleko, malá a tmavá. Ojedinělým úlovkem byl například objekt 541132 Leleākūhonua, který má extrémní dráhu (a ≈ 1000 AU), ale ani ten zřejmě do spirály úplně nezapadá. Budoucí teleskopy by mohly hledat další podobná tělesa a sledovat jejich rozmístění po obloze.

Další možností je hledat tepelný podpis spirály – prachová zrna v Oortově oblaku by mohla slabě vyzařovat infračervené záření v pásmu 300–400 mikrometrů. Problém je, že tento signál je extrémně slabý a zcela přehlušen zodiakálním světlem (sluneční prachová mlha) a reliktním zářením vesmíru z Velkého třesku.

Spirála i v jiných planetárních soustavách?

Zajímavým vedlejším závěrem je, že spirály tohoto typu mohou vznikat i kolem jiných hvězd – tzv. exo-Oortovy oblaky. Pokud by se někdy podařilo pozorovat spirálu kolem jiné hvězdy, byl by to jasný důkaz existence rozsáhlého planetárního systému s dynamikou podobnou té naší.

Oortův oblak Autor: NASA/ESA and A. Feild /Space Telescope Science Institute
Oortův oblak
Autor: NASA/ESA and A. Feild /Space Telescope Science Institute

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Článek pro The Astrophysical Journal k dispozici na arXiv.org



O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.

Štítky: Oortův oblak


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »