Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Den na Uranu je o půl minuty delší

Den na Uranu je o půl minuty delší

Polární záře na Uranu
Autor: ESA/Hubble, NASA, L. Lamy, L. Sromovsky

Astronomové využili data z Hubbleova vesmírného teleskopu k určení rotační periody planety Uran s dosud nevídanou přesností. Díky detailní analýze atmosférických vzorů a pohybu oblačných pásů se jim podařilo stanovit, že Uran rotuje kolem své osy jednou za 17 hodin, 14 minut a 52 sekund. Výsledek byl publikován v prestižním časopise Nature.

Uran, sedmá planeta sluneční soustavy, je známý svou unikátní osou rotace, která je téměř rovnoběžná s rovinou jeho oběhu. Tato extrémní náklon způsobuje neobvyklé sezónní změny a komplikovala přesné měření rotační periody.

Určení vnitřní rychlosti rotace planety je náročné, zejména u světa, jako je Uran, kde není možné provést přímé měření. Vědci ale dokázali rotaci určit z pohybu polárních září Uranu. To jsou velkolepé světelné projevy, které vznikají v horních vrstvách atmosféry přílivem energetických částic v blízkosti magnetických pólů planety. 

Tato technika odhalila, že Uran dokončí plnou rotaci za 17 hodin, 14 minut a 52 sekund, což je o 28 sekund více, než kolik činil odhad sondy NASA Voyager 2 při jejím průletu v roce 1986.

Nový údaj řeší dlouholetý problém: předchozí souřadnicové systémy založené na zastaralých dobách rotace se rychle staly nepřesnými. Díky novému systému zeměpisných délek můžeme nyní porovnávat pozorování polárních září za téměř 40 let a dokonce plánovat nadcházející misi na Uran.

Tento průlom byl možný díky dlouhodobému sledování Uranu. Po více než deset let Hubble pravidelně pozoroval jeho ultrafialové polární záře, což vědcům umožnilo sledovat polohu magnetických pólů pomocí modelů magnetického pole.

Na rozdíl od polárních září Země, Jupiteru nebo Saturnu se polární záře Uranu chovají jedinečným a nepředvídatelným způsobem. Je to způsobeno silně skloněným magnetickým polem planety, které je výrazně posunuto od její rotační osy.

Přesné určení rotační periody je klíčové pro pochopení vnitřní struktury a dynamiky planety. Nová měření naznačují, že Uran má pravděpodobně kamenné jádro obklopené vrstvou ledových materiálů a atmosférou bohatou na vodík a helium.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Novinky o HST na stránkách ESA



O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.

Štítky: Uran


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »