Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční vzplanutí na ostřejším Slunci

Uznání: Solar Dynamics Observatory/AIA, NASA
Processing: NAFE by Miloslav Druckmuller (Brno University of Technology)

Sluneční aktivní oblast AR2192 byla největší skupinou slunečních skvrn zaznamenanou za posledních 24 let. Ještě předtím, než koncem října odrotovala ze strany přivrácené k Zemi, tak vytvořila celých šest energetických vzplanutí třídy X. Nejintenzivnější vzplanutí bylo zaznamenáno 24. října na tomto nádherném pohledu z družicové observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory). Obraz je barevnou kombinací snímků pořízených ve třech různých vlnových délkách extrémního ultrafialového světla; 193 angstromů modře, 171 angstromů bíle a 304 angstromů červeně. Emise z vysoce ionizovaných atomů železa a hélia stopuje smyčky magnetických siločar žhavé plazmy ve vnější sluneční chromosféře a koroně. Chladnější sluneční fotosféra níže se v extrémních ultrafialových délkách jeví tmavá. Tento výjmečně ostrý kompozitní obraz byl zpracován novým matematickým algoritmem NAFE, který se přizpůsobuje na šum a jasnost v obrazových datech extrémních ultrafialových snímků, aby spolehlivě zvýraznil malé podrobnosti.

Štítky: Slunce, Sluneční vzplanutí, Image processing, Sdo, Ar2192, Nafe


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »