Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční vzplanutí na ostřejším Slunci

Uznání: Solar Dynamics Observatory/AIA, NASA
Processing: NAFE by Miloslav Druckmuller (Brno University of Technology)

Sluneční aktivní oblast AR2192 byla největší skupinou slunečních skvrn zaznamenanou za posledních 24 let. Ještě předtím, než koncem října odrotovala ze strany přivrácené k Zemi, tak vytvořila celých šest energetických vzplanutí třídy X. Nejintenzivnější vzplanutí bylo zaznamenáno 24. října na tomto nádherném pohledu z družicové observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory). Obraz je barevnou kombinací snímků pořízených ve třech různých vlnových délkách extrémního ultrafialového světla; 193 angstromů modře, 171 angstromů bíle a 304 angstromů červeně. Emise z vysoce ionizovaných atomů železa a hélia stopuje smyčky magnetických siločar žhavé plazmy ve vnější sluneční chromosféře a koroně. Chladnější sluneční fotosféra níže se v extrémních ultrafialových délkách jeví tmavá. Tento výjmečně ostrý kompozitní obraz byl zpracován novým matematickým algoritmem NAFE, který se přizpůsobuje na šum a jasnost v obrazových datech extrémních ultrafialových snímků, aby spolehlivě zvýraznil malé podrobnosti.

Štítky: Slunce, Sluneční vzplanutí, Image processing, Sdo, Ar2192, Nafe


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »