Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční skvrny a sluneční zatmění

Uznání a copyright: Michael Bolte (UCSC)

K obří skupině slunečních skvrn AR 2192 se při čtvrtečním tolik očekávaném částečném zatmění Slunce přidal nov a zeslabil jasný sluneční kotouč. Silueta Měsíce byla viditelná z většiny Severní Ameriky a na tomto extrémním snímku teleobjektivem je zachycená skoro při maximu zatmění ze Santa Cruz v Kalifornii. Pozoruhodná skupina AR 2192 zhruba velikosti Jupiteru u středu pod zakřiveným okrajem Měsíce znatelně poznačila Slunce. Jak se skupina slunečních skvrn zvolna otáčí přes Slunce a v nadcházejících dnech bude postupně mimo náš pohled, tak je její aktivitu těžké předvídat. Ovšem načasování zatmění Slunce je snadné předpovědět. Příští úplné zatmění Slunce nastane 20. března 2015.

Štítky: Aktivní oblast, Sluneční skvrna, Partial solar eclipse, Ar2192


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »