Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Příliš blízko černé díry

Uznání a copyright: Alain Riazuelo

Co byste uviděli, kdybyste přisli až k černé díře? Na obrázku vidíte počítačem generovaný obraz, který zvýrazňuje, jak by podivné věci byste viděli. Černá díra má tak silnou gravitaci, že se světlo k ní zřetelně ohýbá a způsobuje velmi neobvyklé vizuální zborcení. Každá hvězda na normálním políčku má alespoň dva jasné obrazy, každý na jedné straně černé díry. Blízko černé díry můžete vidět celou oblohu, světlo z každého směru se ohýbá kolem a vrací se zpět k vám. Původní mapa tohoto pozadí byla pořízena při infračervené přehlídce oblohy 2MASS a na ni jsou superponovány hvězdy z katalogu HD Henryho Drapera. Černé díry se považují za nejhustší formu hmoty a pro jejich existenci existují nepřímé důkazy v binárních hvězdných soustavách a ve středech kulových hvězdokup, galaxií a kvazarů.

Galerie: Čtvrteční částečné zatmění Slunce

Štítky: Hvězdy, Černá díra, Zobrazení gravitační čočkou


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »