Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovina, mračna, Měsíc, skvrny, Slunce

Uznání a copyright: Doyle Slifer

Co to je před Sluncem? Tím nejbližším objektem je letadlo, které je vidět těsně pod středem Slunce a bylo zachyceno čistě náhodou. Dále jsou tam četné mraky v zemské atmosféře, které vytvořily sérii tmavších vodorovných čar. Ještě dál je pozemský Měsíc, který je vidět jako velké kruhovité vykousnutí vpravo nahoře. Těsně nad letadlem a těsně pod slunečním povrchem jsou sluneční skvrny. Ta velká skupina slunečních skvrn AR 2192 je jednou z největších vůbec kdy zaznamenaných a když se počátkem minulého týdne vyhoupla zpoza okraje, tak z ní sršela vzplanutí. Tato hra slunečních siluet byla zachycena minulý čtvrtek a naneštěstí měla krátké trvání. Letadlo za pár sekund odletělo. Mračna po pár minutách odplula. Částečné zatmění Slunce Měsícem bylo po pár hodinách minulostí. Jenom sluneční skvrny zůstaly, ale i AR 2192 za pár dní zmizí za okrajem Slunce. Naštěstí co se Slunce týká, tak dokonce i nečekaná uskupení jsou nakonec překvapivě častá.

Galerie: Částečné zatmění Slunce minulý čtvrtek

Štítky: Sluneční skvrny, Partial solar eclipse, Airplane


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »