Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Částečné zatmění Slunce s letadlem

Uznání a copyright: Phillip Calais

Právě osm minut po východu Slunce minulý týden byly před ním čtyři věci. Tou největší a nejpozoruhodnější byl pozemský Měsíc, který při svém pohybu zakrýval velkou část dolního okraje Slunce, jak bylo vidět z Fremantle v Austrálii. To se ovšem čekalo, jelikož snímek byl pořízen při částečném zatmění Slunce, které v některých místech nechalo sluneční světlo proudit ze všech stran kolem celého Měsíce. Další věcí byl pás mraků, který Slunce vodorovně rozdělil a ukázal zajímavou vnitřní vertikální strukturu. Za třetí věc by se dala považovat zemská atmosféra, která zeslabila jas Slunce, přičemž fluktuace hustoty způsobily, že se okraje Slunce třpytily. K fotografovi nejbližší, ale nejméně očekávaným zakrývačem Slunce bylo letadlo. Je docela možné, že pasažéři na obou stranách letadla přemítali o neobvyklém pohledu, který byl ovšem vidět pouze z oken směřujících k východu.

Cosmonova: Editor APODu bude mít 28. května. ve Švédsku přednášku

Štítky: Sluneční zatmění, Airplane, Partial eclipse


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Foceno v pondělí‎ ‎13‎. ‎srpna‎ ‎2018 0:53,15 s f/3,5 18 mm, ISO 12800

Další informace »