Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencové zatmění nad mysem York

Uznání a copyright: Courtesy Cameron McCarty -
MWV Observatory, Coca-Cola Space Science Center, Columbus State Univ. Eclipse Team

Tento týden dopadl na Zemi stín novu a překročil mys York v Queenslandu v severní Austrálii ... už podruhé za šest měsíců. Ráno 10. května byla zdánlivá velikost Měsíce příliš malá, než aby mohl úplně zakrýt Slunce, takže podél středu dráhy prstencového zatmění Slunce vznikl "ohnivý prstenec". Tento teleskopický snímek prstencové fáze pořídil uprostřed zatmění tým, který zajišťoval webcast z města Coen v Austrálii. Snímek byl pořízen přes h-alfa filtr a uvnitř slunečního kotouče je vidět silueta Měsíce a okraj aktivního Slunce i s protuberancemi. I když byla v severní Austrálii dvě následující zatmění, tak to další a poslední sluneční zatmění 2013 bude muset oželet. Letos v listopadu překročí severní Atlantik a rovníkovou Afriku vzácné hybridní zatmění.

Štítky: H alpha, Annular solar eclipse, Australia, Ase, Coen


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »