Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencové zatmění nad mysem York

Uznání a copyright: Courtesy Cameron McCarty -
MWV Observatory, Coca-Cola Space Science Center, Columbus State Univ. Eclipse Team

Tento týden dopadl na Zemi stín novu a překročil mys York v Queenslandu v severní Austrálii ... už podruhé za šest měsíců. Ráno 10. května byla zdánlivá velikost Měsíce příliš malá, než aby mohl úplně zakrýt Slunce, takže podél středu dráhy prstencového zatmění Slunce vznikl "ohnivý prstenec". Tento teleskopický snímek prstencové fáze pořídil uprostřed zatmění tým, který zajišťoval webcast z města Coen v Austrálii. Snímek byl pořízen přes h-alfa filtr a uvnitř slunečního kotouče je vidět silueta Měsíce a okraj aktivního Slunce i s protuberancemi. I když byla v severní Austrálii dvě následující zatmění, tak to další a poslední sluneční zatmění 2013 bude muset oželet. Letos v listopadu překročí severní Atlantik a rovníkovou Afriku vzácné hybridní zatmění.

Štítky: H alpha, Annular solar eclipse, Australia, Ase, Coen


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »