Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 77

Uznání: NASA, ESA, André van der Hoeven

Spirální galaxie M77 je vidět zepředu a nachází se zhruba 47 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Velryby (Cetus). V této odhadované vzdálenosti tento nádherný vesmírný ostrov měří asi 100 tisíc světelných let. Galaxie se též jmenuje NGC 1068 a její kompaktní a velice jasné jádro astronomové, kteří zkoumají tajemné superhmotné černé díry v aktivních Seyfertových galaxiích dobře prostudovali. M77 je také vidět v rentgenových, ultrafialových, infračervených a rádiových vlnových délkách. Ale tento ostrý snímek je ve viditelném světle z Hubbla a sleduje zavinutá spirální ramena trasovaná zakrývajícími prachovými mračny a červenými hvězdotvornými oblastmi poblíž zářivého galaktického jádra.

Štítky: Spirální galaxie, Seyfert, M77, Ngc1068


26. vesmírný týden 2019

26. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 24. 6. do 30. 6. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Od soumraku můžeme pozorovat Jupiter směřující nad jižní obzor a Saturn na jihovýchodě, ráno se objevuje Uran. Aktivita Slunce je velmi nízká. Mezosférická noční svítící oblaka nad Evropou doslova explodovala během první letní noci. Kromě úspěšného letu rakety Ariane 5 jsme zaznamenali i odklad startu rakety Proton na červenec. Falcon Heavy má za sebou statický zážeh a měl by odstartovat v úterý nad ránem. Týden bude bohatý i na starty dalších raket. Carolyn Shoemaker(ová) se dožívá 90 let a před 45 lety startoval Saljut 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblaka na sídlišti Černý Most, Praha

Vyfotografována z okna ložnice mobilním telefonem.

Další informace »