Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohnivý prstenec nad Monumentálním údolím

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Jelikož nov toto roční období pokračuje ve své nebeské stínové hře, tak 9. května ve 22:30 UT začne stopa prstencového zatmění Slunce běžet severní Austrálií, což je zhruba při východu 10. května místního času. Jelikož zatmění nastává jen několik dnů po lunárním apogeu, tak silueta Měsíce nedokáže zcela zakrýt Slunce ani uprostřed zatmění, ale místo toho nakrátko vytvoří nádherný ohnivý prstenec. Dosti velké oblasti budou svědky částečného zatmění, ovšem prstencová fáze bude vidět pouze ve stopě stínu široké asi 200 kilometrů, zato dlouhé 13300 kilometrů přes centrální Pacifik. Ohnivý prstenec potrvá podle místa 4 až 6 minut. Vzhled prstencového zatmění 9/10. května se při sledování online bude podobat tomuto kompozitnímu obrazu z května 2012. Sekvence snímků zachycuje postup prstencového zatmění před západem nad Monumentálním údolím na jihozápadě Spojených států.

Štítky: Zatmění, Annular solar eclipse, Monument Valley, Ring of Fire


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »