Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohnivý prstenec nad Monumentálním údolím

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Jelikož nov toto roční období pokračuje ve své nebeské stínové hře, tak 9. května ve 22:30 UT začne stopa prstencového zatmění Slunce běžet severní Austrálií, což je zhruba při východu 10. května místního času. Jelikož zatmění nastává jen několik dnů po lunárním apogeu, tak silueta Měsíce nedokáže zcela zakrýt Slunce ani uprostřed zatmění, ale místo toho nakrátko vytvoří nádherný ohnivý prstenec. Dosti velké oblasti budou svědky částečného zatmění, ovšem prstencová fáze bude vidět pouze ve stopě stínu široké asi 200 kilometrů, zato dlouhé 13300 kilometrů přes centrální Pacifik. Ohnivý prstenec potrvá podle místa 4 až 6 minut. Vzhled prstencového zatmění 9/10. května se při sledování online bude podobat tomuto kompozitnímu obrazu z května 2012. Sekvence snímků zachycuje postup prstencového zatmění před západem nad Monumentálním údolím na jihozápadě Spojených států.

Štítky: Zatmění, Annular solar eclipse, Monument Valley, Ring of Fire


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »