Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké pozemské dalekohledy zkoumají GRB 130427A

Uznání: NASA, DOE, Fermi LAT Collaboration

V nedalekém vesmíru nastala ohromná exploze a velké dalekohledy na Zemi i ve vesmíru ji zkoumají. Vzplanutí gama označené jako GRB 130427A poprvé spatřila družice Země Swift ve vysokoenergetickém rentgenovém záření a rychle to ohlásila na Zemi. Půlmetrový dalekohled ISON v Novém Mexiku během tří minut našel záblesk ve viditelném světle, zaznamenal jeho extrémní jasnost a předal zpřesněné souřadnice. V několika dalších minutách už optický protějšek sledovalo několik rychle namířených dalekohledů včetně 2 m dalekohledu P60 v Kalifornii, 1,3m dalekohledu PAIRTEL v Novém Mexiku a 2m dalekohledu Faulkes North na Havaji. Během dvou hodin 8,2m dalekohled Gemini North na Havaji zaznamenal rudý posuv 0,34, takže exploze nastala ve vzdálenosti asi 470 miniónů světelných let, což je v kosmologických termínech blízko. Už dříve pořízené snímky naskenované z celooblohových monitorů RAPTOR ukázaly velice jasný optický protějšek o magnitudě 7,4, který byl nalezen už 50 sekund před upozorněním družicí Swift. GRB 130427A je nejjasnějším vzplanutím v posledních letech a pomocí VLA (Very Large Array) byl zaznamenán signál v nízkoenergetických rádiových vlnách a také na nejvyšších kdy zaznamenaných energiích družicí Fermi. Signály z GRB 130427A také hledají ve svých datech neutrinové detektory, detektory gravitačních vln a dalekohledy určené pro záznam extrémně energetických fotonů. Animace nahoře zobrazuje celou gama oblohu, které krátce dominuje intenzivně zářící GRB 130427A. Sledování optického protějšku bude jistě pokračovat, jelikož existuje i možnost, že brzy by mohla zazářit klasická supernova.

Štítky: Supernova, Gama vzplanutí, Animated gif, GRB 130427A


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »