Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké pozemské dalekohledy zkoumají GRB 130427A

Uznání: NASA, DOE, Fermi LAT Collaboration

V nedalekém vesmíru nastala ohromná exploze a velké dalekohledy na Zemi i ve vesmíru ji zkoumají. Vzplanutí gama označené jako GRB 130427A poprvé spatřila družice Země Swift ve vysokoenergetickém rentgenovém záření a rychle to ohlásila na Zemi. Půlmetrový dalekohled ISON v Novém Mexiku během tří minut našel záblesk ve viditelném světle, zaznamenal jeho extrémní jasnost a předal zpřesněné souřadnice. V několika dalších minutách už optický protějšek sledovalo několik rychle namířených dalekohledů včetně 2 m dalekohledu P60 v Kalifornii, 1,3m dalekohledu PAIRTEL v Novém Mexiku a 2m dalekohledu Faulkes North na Havaji. Během dvou hodin 8,2m dalekohled Gemini North na Havaji zaznamenal rudý posuv 0,34, takže exploze nastala ve vzdálenosti asi 470 miniónů světelných let, což je v kosmologických termínech blízko. Už dříve pořízené snímky naskenované z celooblohových monitorů RAPTOR ukázaly velice jasný optický protějšek o magnitudě 7,4, který byl nalezen už 50 sekund před upozorněním družicí Swift. GRB 130427A je nejjasnějším vzplanutím v posledních letech a pomocí VLA (Very Large Array) byl zaznamenán signál v nízkoenergetických rádiových vlnách a také na nejvyšších kdy zaznamenaných energiích družicí Fermi. Signály z GRB 130427A také hledají ve svých datech neutrinové detektory, detektory gravitačních vln a dalekohledy určené pro záznam extrémně energetických fotonů. Animace nahoře zobrazuje celou gama oblohu, které krátce dominuje intenzivně zářící GRB 130427A. Sledování optického protějšku bude jistě pokračovat, jelikož existuje i možnost, že brzy by mohla zazářit klasická supernova.

Štítky: Supernova, Gama vzplanutí, Animated gif, GRB 130427A


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »