Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1068 a rentgenová baterka

Uznání: X-ray: P. Ogle (UCSB) et al.; Optical: A.Capetti (INAF) et al.; CXO, STScI, NASA

V noci můžete odchýlit světlo baterky vzhůru pod bradou a tak skrýt zářící žárovku z přímého pohledu vašich kamarádů. Světlo žárovky se ale odráží od vašeho obličeje a může vám dát překvapivý vzhled. Spirální galaxie NGC 1068 možná dělá v kosmickém měřítku podobný trik: z přímého pohledu ukrývá silný zdroj rentgenového záření, pravděpodobně superhmotnou černou díru. Rentgenové paprsky se ale i tak rozptylují i do směru našeho pohledu hustým prstencem materiálu, který obklopuje černou díru. Tento scénář podporují rentgenové údaje z observatoře Chandra kombinované s optickým obrazem z Hubbleova kosmického dalekohledu na tomto kompozitním snímku ve falešných barvách. Optické údaje v červené barvě ukazují spirální strukturu ve vnitřních sedmi světelných letech NGC 1068 s překrytými rentgenovými údaji v modré a zelené barvě. Horký vítr plynu, který proudí z jádra galaxie, je vidět jako široký svazek rentgenové emise, zatímco materiál ozářený ze skrytého zdroje černé díry je v centrálním mračnu intenzivnějších rentgenových paprsků. NGC 1068, též dobře známá jako M77, leží ve vzdálenosti 50 miliónů světelných let v souhvězdí Velryby (Cetus).

Štítky: Spirální galaxie, Rentgenový, Černá díra, M77, Ngc1068


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »