Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1068 a rentgenová baterka

Uznání: X-ray: P. Ogle (UCSB) et al.; Optical: A.Capetti (INAF) et al.; CXO, STScI, NASA

V noci můžete odchýlit světlo baterky vzhůru pod bradou a tak skrýt zářící žárovku z přímého pohledu vašich kamarádů. Světlo žárovky se ale odráží od vašeho obličeje a může vám dát překvapivý vzhled. Spirální galaxie NGC 1068 možná dělá v kosmickém měřítku podobný trik: z přímého pohledu ukrývá silný zdroj rentgenového záření, pravděpodobně superhmotnou černou díru. Rentgenové paprsky se ale i tak rozptylují i do směru našeho pohledu hustým prstencem materiálu, který obklopuje černou díru. Tento scénář podporují rentgenové údaje z observatoře Chandra kombinované s optickým obrazem z Hubbleova kosmického dalekohledu na tomto kompozitním snímku ve falešných barvách. Optické údaje v červené barvě ukazují spirální strukturu ve vnitřních sedmi světelných letech NGC 1068 s překrytými rentgenovými údaji v modré a zelené barvě. Horký vítr plynu, který proudí z jádra galaxie, je vidět jako široký svazek rentgenové emise, zatímco materiál ozářený ze skrytého zdroje černé díry je v centrálním mračnu intenzivnějších rentgenových paprsků. NGC 1068, též dobře známá jako M77, leží ve vzdálenosti 50 miliónů světelných let v souhvězdí Velryby (Cetus).

Štítky: Spirální galaxie, Rentgenový, Černá díra, M77, Ngc1068


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »