Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachová bouře nad severním Marsem

Credit: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Téměř jako na zavolanou, v době, kdy se Mars blíží do nejmenší vzdálenosti k planetě Zemi v zaznamenané historii, se začíná spouštět hrozivá sezónní prachová bouře. Pozorovatelé se obávají, že tato aktivita může být předzvěstí vývoje prachové bouře planetárního rozsahu, která zhatí pokusy o pohled na Mars v následujících měsících, tedy situaci podobné nespolupracujícímu chování Rudé planety v roce 2001. Na tomto příkladu, pořízeném v polovině května kamerou sondy Mars Global Surveyor, se prachová bouře o velikosti kontinentu šíří k severovýchodu (směrem k hornímu pravému rohu) napříč oblastí Acidalia Planitia na severní polokouli Marsu. Mezitím jsou již na cestě k Marsu meziplanetární robotičtí vyzkumníci Mars Express/ Beagle 2, Nozomi a dvojčata Mars Exploration Rover Opportunity a Spirit, kteří by měly dorazit na počátku ledna 2004.

Štítky: Mars, Prachová bouře


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »