Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenová Mléčná dráha

Uznání: D. Wang (UMass) et al., CXC, NASA

Pokud byste měli schopnost vidět rentgenově, tak centrální oblasti naší Galaxie by nebyly ukryté před naším pohledem nesmírnými mračny kosmického prachu, která jsou pro viditelné světlo neprůhledná. Místo toho by Mléčná dráha ve Střelci (Sagittarius) mohla vypadat nějak tak, jako na této úžasné mozaice obrázků z oběžné observatoře Chandra. Nádherná, na pohled příjemná reprezentace rentenových údajů ve falešných barvách, ukazuje rentgenové záření modře pro vysoké energie, zeleně pro střední a červeně pro nízké energie. Rentgenový pohled zabírá stovky bílých trpaslíků, neutronových hvězd a černých děr ponořených do mlhy plynu o mnohamiliónové teplotě. V bílé skrvně ve středu obrázku se nachází centrální superhmotná černá díra Galaxie. Ostré rentgenové vidění observatoře Chandra nejspíše povede k novému zhodnocení nejaktivnějšího okolí naší Mléčné dráhy a už se také ukazuje, že samotný horký plyn dosahuje teplot kolem 10 miliónů stupňů Celsia místo 100 miliónů stupňů jak se dříve myslelo. Celá mozaika se skládá ze 30 jednotlivých snímků a v galaktickém středu pokrývá pás 900 krát 400 světelných let.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Rentgenový


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »