Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenová Mléčná dráha

Uznání: D. Wang (UMass) et al., CXC, NASA

Pokud byste měli schopnost vidět rentgenově, tak centrální oblasti naší Galaxie by nebyly ukryté před naším pohledem nesmírnými mračny kosmického prachu, která jsou pro viditelné světlo neprůhledná. Místo toho by Mléčná dráha ve Střelci (Sagittarius) mohla vypadat nějak tak, jako na této úžasné mozaice obrázků z oběžné observatoře Chandra. Nádherná, na pohled příjemná reprezentace rentenových údajů ve falešných barvách, ukazuje rentgenové záření modře pro vysoké energie, zeleně pro střední a červeně pro nízké energie. Rentgenový pohled zabírá stovky bílých trpaslíků, neutronových hvězd a černých děr ponořených do mlhy plynu o mnohamiliónové teplotě. V bílé skrvně ve středu obrázku se nachází centrální superhmotná černá díra Galaxie. Ostré rentgenové vidění observatoře Chandra nejspíše povede k novému zhodnocení nejaktivnějšího okolí naší Mléčné dráhy a už se také ukazuje, že samotný horký plyn dosahuje teplot kolem 10 miliónů stupňů Celsia místo 100 miliónů stupňů jak se dříve myslelo. Celá mozaika se skládá ze 30 jednotlivých snímků a v galaktickém středu pokrývá pás 900 krát 400 světelných let.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Rentgenový


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »