Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna, ptáci, Měsíc a Venuše

Uznání a copyright: Isaac Gutiérrez Pascual (Spain)

Někdy je nahoře na nebi docela podívaná. Například počátkem září 2010 se přiblížily Měsíc a Venuše a tak vznikl nádherný pohled pro všechny pozorovatele na zeměkouli.   V některých místech bývá obloha ještě malebnější. Na snímku z minulého týdne ze Španělska je vidět srpek Měsíce a Venuše vpravo při západu proti temně modré obloze. V popředí dole vynikají tmavé bouřkové mraky, zatímco nad nimi je bílý mrak ve tvaru kovadliny. Ty černé tečky jsou hejna letících ptáků. Brzy po pořízení tohoto snímku ptáci odletěli, bouřka skončila a Venuše a Měsíc zapadl. V letošním květnu 2013 se jasná Venuše opět stala po západu Slunce viditelná a koncem měsíce bude poblíž Jupiteru.

Štítky: Měsíc, Venuše, Birds


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »