Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna, ptáci, Měsíc a Venuše

Uznání a copyright: Isaac Gutiérrez Pascual (Spain)

Někdy je nahoře na nebi docela podívaná. Například počátkem září 2010 se přiblížily Měsíc a Venuše a tak vznikl nádherný pohled pro všechny pozorovatele na zeměkouli.   V některých místech bývá obloha ještě malebnější. Na snímku z minulého týdne ze Španělska je vidět srpek Měsíce a Venuše vpravo při západu proti temně modré obloze. V popředí dole vynikají tmavé bouřkové mraky, zatímco nad nimi je bílý mrak ve tvaru kovadliny. Ty černé tečky jsou hejna letících ptáků. Brzy po pořízení tohoto snímku ptáci odletěli, bouřka skončila a Venuše a Měsíc zapadl. V letošním květnu 2013 se jasná Venuše opět stala po západu Slunce viditelná a koncem měsíce bude poblíž Jupiteru.

Štítky: Měsíc, Venuše, Birds


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »