Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srážky galaxií: Simulace versus pozorování

Uznání: NASA, ESA; Visualization: Frank Summers (STScI); Simulation: Chris Mihos (CWRU) & Lars Hernquist (Harvard).

Co se děje, když se srazí galaxie? Takové titánské srážky jsou docela běžné, i když mohou trvat miliardy let. Jelikož jsou galaxie většinou prázdný prostor, tak se žádné hvězdy uvnitř mezi sebou nesrážejí. Spíše každá galaxie tu druhou zbortí nebo zničí a galaxie mohou nakonec splynout do jediné větší galaxie. Během interakce se ovšem srážejí plynová a prachová mračna a vyvolávají vlny vznikání hvězd, které celý proces zakončují. Nahoře je vidět počítačová simulace srážky dvou velkých spirálních galaxií, prokládaná opravdovými statickými snímky, které pořídil Hubblův kosmický dalekohled. Naše vlastní Galaxie Mléčná dráha během své existence absorbovala několik menších galaxií a dokonce má za pár miliard let splynout s ještě větší sousední galaxií v Andromedě.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Spirální galaxie, Galaxie ve srážce, Simulations, Video


44. vesmírný týden 2020

44. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 10. do 1. 11. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn, během noci stoupá vysoko Mars. Ráno je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Zajímavé pohledy na komety stále nabízí druhá polovina noci. V minulém týdnu úspěšně dosedla kabina Sojuzu MS-16 s třemi kosmonauty. SpaceX završila stovku úspěšných startů do vesmíru. NASA potvrdila úspěšný odběr vzorků z asteroidu Bennu, ale odběrná nádoba není zcela uzavřena, možná je přeplněná. Před 100 lety byla objevena první „kentauří“ planetka Hidalgo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN468 Temná a reflexní mlhovina škorpion

  Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2020 získal snímek „LBN468 - temná a reflexní mlhovina v Cefeovi“, jehož autorem je Tomáš Zábranský   Na naší obloze je několik souhvězdí, která nikdy nezapadají. Jsou tak blízko nebeského pólu, že se ani při největší snaze během

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M45

Canon Eos 550D modifikovaný Sigma DC 17-70mm SW EQ6-R PRO 31x3min 1600ISO F/4 70mm Deepskystacker, photoshop

Další informace »