Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srážky galaxií: Simulace versus pozorování

Uznání: NASA, ESA; Visualization: Frank Summers (STScI); Simulation: Chris Mihos (CWRU) & Lars Hernquist (Harvard).

Co se děje, když se srazí galaxie? Takové titánské srážky jsou docela běžné, i když mohou trvat miliardy let. Jelikož jsou galaxie většinou prázdný prostor, tak se žádné hvězdy uvnitř mezi sebou nesrážejí. Spíše každá galaxie tu druhou zbortí nebo zničí a galaxie mohou nakonec splynout do jediné větší galaxie. Během interakce se ovšem srážejí plynová a prachová mračna a vyvolávají vlny vznikání hvězd, které celý proces zakončují. Nahoře je vidět počítačová simulace srážky dvou velkých spirálních galaxií, prokládaná opravdovými statickými snímky, které pořídil Hubblův kosmický dalekohled. Naše vlastní Galaxie Mléčná dráha během své existence absorbovala několik menších galaxií a dokonce má za pár miliard let splynout s ještě větší sousední galaxií v Andromedě.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Spirální galaxie, Galaxie ve srážce, Simulations, Video


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »