Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srážky galaxií: Simulace versus pozorování

Uznání: NASA, ESA; Visualization: Frank Summers (STScI); Simulation: Chris Mihos (CWRU) & Lars Hernquist (Harvard).

Co se děje, když se srazí galaxie? Takové titánské srážky jsou docela běžné, i když mohou trvat miliardy let. Jelikož jsou galaxie většinou prázdný prostor, tak se žádné hvězdy uvnitř mezi sebou nesrážejí. Spíše každá galaxie tu druhou zbortí nebo zničí a galaxie mohou nakonec splynout do jediné větší galaxie. Během interakce se ovšem srážejí plynová a prachová mračna a vyvolávají vlny vznikání hvězd, které celý proces zakončují. Nahoře je vidět počítačová simulace srážky dvou velkých spirálních galaxií, prokládaná opravdovými statickými snímky, které pořídil Hubblův kosmický dalekohled. Naše vlastní Galaxie Mléčná dráha během své existence absorbovala několik menších galaxií a dokonce má za pár miliard let splynout s ještě větší sousední galaxií v Andromedě.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Spirální galaxie, Galaxie ve srážce, Simulations, Video


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »